Petrol
95.32
0.42%
Euro
18.2676
0.14%
Dolar
17.9397
0.15%
Altın
1.022
-0.08%
Borsa
275
-0.98%
Bitcoin
418.071
0.92%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C

  Antarktika'da keşfedilmemiş canlılar olabilir

  Antarktika'da, buz tabakasının altındaki mağaralarda keşfedilmemiş bazı bitki ve hayvan türlerinin yaşıyor olabileceği ortaya çıktı.
  • Ajanslar
  • 08.09.2017 - 22:29
  Antarktika'da keşfedilmemiş canlılar olabilir

  Avustralyalı bilim insanları Antarktika'nın Ross adasındaki aktif Erebus Yanardağı'nın çevresinin, buharla açılmış olan mağaralarla çevrili olduğunu belirtti.

  DNA İZLERİ BULUNDU

  Bu mağaralardan alınan toprak örneklerinde yosun, alg ve küçük hayvanlara ait "şaşırtıcı" DNA izleri bulundu.

  Antarktika da keşfedilmemiş canlılar olabilir #1

  Araştırma Polar Biology dergisinde yayınlandı. Avustralya Ulusal Üniversitesi'nden (ANU) Dr Ceridwen Fraser, "Bu mağaraların içi gerçekten sıcak, hatta bazılarında sıcaklık 25 dereceye kadar çıkabiliyor." dedi.

  BAZI ÖRNEKLER TANIMLANAMADI

  Dr Fraser bulunan DNA örneklerinin birçoğunun Antarktika'nın geri kalanında rastlanan bitki ve hayvanlarınkine benzediğini, ancak bazı örneklerin tam olarak tanımlanamadığını söyledi.

  Araştırmacılar arasında bulunan Yeni Zelanda Waikato Üniversitesi'nden Profesör Craig Cary, daha önceki çalışmalarda Antarktika'nın mağaralarında çok çeşitli bakteri ve mantar izlerine rastlandığını belirtti.

  Antarktika da keşfedilmemiş canlılar olabilir #2

  Cary "Ancka yeni araştırma daha ileri bitki türleri ve hatta hayvanların da yaşıyor olabileceğini gösteriyor" dedi.

  HENÜZ KANITLANMADI

  BBC Türkçe'nin haberine göre; mağaraların ağız kısmına yakın bölümlerine ışık girdiği, hatta buz tabakasının ince olduğu bazı yerlerde ışığın mağaların daha derinlerine kadar ulaştığı belirtildi. Ancak araştırmada yer alan Maine Üniversitesi'nden Prof Laurie Connell, sonuçların bu bitki türleri ve hayvanların hâlâ mağaralarda yaşıyor olduğunu kanıtlamadığına dikkat çekti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir