Euro
15.5784
-0.01%
Dolar
13.7928
-0.03%
Altın
789.51
0.03%
Borsa
1.927
0.89%
Bitcoin
699.007
-3.53%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C

  Apple CEO'su Cook: ABD'nin talebi tehlikeli

  Apple'ın CEO'su Tim Cook, DAEŞ'e dair bilgilerin bulunduğu iddia edilen bir iPhone'nun şifresinin çözülmesine dair açıklamada bulundu.
  • AA
  • 22.02.2016 - 17:08
  Apple CEO'su Cook: ABD'nin talebi tehlikeli

  cook

  Apple'ın Üst Yöneticisi (CEO) Tim Cook, Apple ile ABD yönetimi arasındaki şifre savaşına dair çalışanlarına e-posta gönderdi.

  TEHLİKELİ BİR ÖRNEK TEŞKİL EDER

  E-postasında, şirketinin "teröristlere sempati duymadığını veya onlara hoşgörü göstermediğini" vurgulayan Cook, ancak şifre kırma konusundaki mahkeme kararına uymanın, hukuksuzluk ve hükümetin yetkilerinin genişletilmesi anlamına geleceğine ve iPhone'a izinsiz erişimi sağlayacak tehlikeli bir örnek teşkil edeceğine inandığını belirtti.

  "BU VAKA, SORUŞTURMADAN ÇOK DAHA FAZLASI DEMEK"

  Cook, e-postada, "Bu vaka, tek bir telefon ya da tek bir soruşturmadan çok daha fazlası demek. Söz konusu olan kanunlara uyan yüz milyonlarca kişinin veri güvenliği. Herkesin temel haklarını tehdit eden tehlikeli bir örnek teşkil ediyor" ifadesini kullandı.

  ABD HÜKÜMETİ TALEBİNİ GERİ ÇEKMELİ

  ABD hükümetinin bu talebini geri çekmesi gerektiğini yazan Cook, ancak Apple'ın, teknik açıdan mahkeme kararını yerine getirme olasılığının bulunduğunu da kaydetti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir