Apple'a yazılım tehdidi

apple

Zararlı yazılımlar Apple cihazlarını da etkilemeye başladı. Firmanın OS X işletim sistemini kullanan bilgisayar ve iPhone/iPad modellerini etkileyen WireLurker isimli malware otomatik bulaşma özelliği ile yayılmaya devam ediyor.

YAZILIMIN KAYNAĞI ÇİN

Bugüne kadar 467 uygulamaya bulaşan zararlı yazılımın yüzbinlerce kullanıcıyı etkilediği düşünülüyor. Zararlı yazılımın kaynağı olarak ise Çin merkezli alternatif uygulama mağazası Maiyadi gösteriliyor.

USB KABLO İLE BULAŞIYOR

Bilgisayarlardan USB kablosu yardımı ile iPhone ve iPad gibi mobil cihazlara da bulaşabilen WireLurker, adres defterine erişiyor ve iMessages uygulaması ile gönderilen mesajları okuyor.

ÇOK HIZLI YAYILABİLİR

Paloalto Networks tarafından ortaya çıkarılan zararlı yazılımın ilk olmadığı biliniyor. WireLurker önceki Apple zararlı yazılımlarından farklı olarak kendini kopyalayabiliyor. Bu da çok daha hızlı yayılmasını sağlıyor.

Konuyla ilgili olarak yorum yapmaktan kaçınan Apple'ın yeni zararlı yazılım için önlem alması bekleniyor. Güvenlik uzmanları ise bilinmeyen kaynaklardan yüklenen uygulamalara karşı dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarılar yapıyor.