Euro
10.0919
-0.15%
Dolar
8.5347
0.17%
Altın
493.89
-0.06%
Borsa
1.432
0%
Bitcoin
336.601
1.39%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Apple'a yazılım tehdidi

  Teknoloji firması Apple'ın ürünlerini hedef alan yeni bir zararlı yazılım ortaya çıkarıldı. WireLurker isimli zararlı yazılım Mac bilgisayar ve mobil cihazları etkiliyor.
  • 06.11.2014 - 15:12
  Apple'a yazılım tehdidi

  apple

  Zararlı yazılımlar Apple cihazlarını da etkilemeye başladı. Firmanın OS X işletim sistemini kullanan bilgisayar ve iPhone/iPad modellerini etkileyen WireLurker isimli malware otomatik bulaşma özelliği ile yayılmaya devam ediyor.

  YAZILIMIN KAYNAĞI ÇİN

  Bugüne kadar 467 uygulamaya bulaşan zararlı yazılımın yüzbinlerce kullanıcıyı etkilediği düşünülüyor. Zararlı yazılımın kaynağı olarak ise Çin merkezli alternatif uygulama mağazası Maiyadi gösteriliyor.

  USB KABLO İLE BULAŞIYOR

  Bilgisayarlardan USB kablosu yardımı ile iPhone ve iPad gibi mobil cihazlara da bulaşabilen WireLurker, adres defterine erişiyor ve iMessages uygulaması ile gönderilen mesajları okuyor.

  ÇOK HIZLI YAYILABİLİR

  Paloalto Networks tarafından ortaya çıkarılan zararlı yazılımın ilk olmadığı biliniyor. WireLurker önceki Apple zararlı yazılımlarından farklı olarak kendini kopyalayabiliyor. Bu da çok daha hızlı yayılmasını sağlıyor.

  Konuyla ilgili olarak yorum yapmaktan kaçınan Apple'ın yeni zararlı yazılım için önlem alması bekleniyor. Güvenlik uzmanları ise bilinmeyen kaynaklardan yüklenen uygulamalara karşı dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarılar yapıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir