Petrol
98.42
1.05%
Euro
18.5808
0.90%
Dolar
17.9625
0.52%
Altın
1.034
0.44%
Borsa
2862
1.14%
Bitcoin
440.666
5.50%
24ºC
İstanbul
Bulutlu 24 C

  Bakan Şimşek'ten Twitter hamlesi

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'de faaliyet gösteren sosyal paylaşım sitelerinden KDV alacaklarını açıkladı.
  • 12.02.2015 - 10:07
  Bakan Şimşek'ten Twitter hamlesi

  maliye

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Vergi Usul Kanunu’nda değişiklik yapacaklarını belirterek bu yolla merkezi Türkiye’de olmayan şirketleri vergilendirmeye hazırlandıklarını kaydettti.

  OFİS AÇMASA DA VERGİ MÜKELLEFİ OLACAK

  Bakan Şimşek, Türkiye'de ofis açmakta direnen şirketler hakkında yaptığı açıklamalarda şunları söyledi, 'Şuan uluslararası vergi uygulamaları ve OECD uygulamalarına göre merkezi Türkiye’de olmayınca sıkıntı var. VUK’ta yapılacak değişiklikte bunlar ele alınacak. ‘Elektronik işyeri’ konusu kanuna konacak. Ofis açmasa da elekronik işyeri olması gerekçesiyle vergi mükellefi olmasını sağlayacak bir düzenleme'' dedi. Şimşek, diğer sosyal paylaşım sitelerinin de Türkiye’de elde ettiği gelirlerden vergi almayı hedeflediklerini söyledi.

  ULUSLARARASI GÜNDEME GELEBİLİR

  Habertürk gazetesinden Deniz Çiçek'in haberine göre; Dünyada birçok ülkenin de Twitter’dan vergi alamama gibi sıkıntılarının olduğunu kaydeden Şimşek, ''Konuyu bir firmaya indirgemeden genel anlamda çözmeye çalışıyoruz. Bizdeki çalışmalar sonuç vermezse konuyu uluslararası arenada gündeme getireceğiz. Çifte vergilendirme anlaşmaları da hareket alanımızı sınırlıyor'' dedi.

  REKLAM VERENDEN KDV

  Şimşek, Twitter’dan sonuç alınamasa da Tayvan merkezli bazı firmaları vergi mükellefi olmaları konusunda ikna ettiklerini anlattı. Şimşek, bu firmaların reklam gelirlerinin vergiye tabi olacağını ifade ederek ''Reklamda geliri elde edenden değil de verenden vergi alınabileceği düşüncemiz olmuştu. Türkiye’deki mükellef reklam verirken KDV’yi içinde veriyor. Normalde Twitter’ın bir merkezi olsa o KDV’yi bize ödemesi lazım. Şu anda öyle bir durum yok'' diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir