Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
694.615
-12.16%
14ºC
İstanbul
Hafif yağmur 14 C

  Balık sürüsü gibi senkronize hareket eden robotlar: Blueswarm

  Harvard Üniversitesi’nden araştırma ekibi, balık sürülerinden ilham alarak dış kontrol olmadan senkronize hareket eden robot sürüsü geliştirdi.
  • Haber Merkezi
  • 18.01.2021 - 10:36
  • Güncelleme : 18.01.2021 - 12:44
  Balık sürüsü gibi senkronize hareket eden robotlar: Blueswarm

  Yapay zeka destekli robotik teknolojiler, son zamanlarda oldukça sık karşımıza çıkmaya başladı.

  Harvard Üniversitesi’nden araştırma ekibi ise oldukça farklı bir sistem ile karşımıza çıktı. Araştırmacılar, balık sürülerinden ilham alarak dış kontrol olmadan senkronize hareket edebilen bir balık robot sürüsü geliştirdi.

  Senkronize hareket eden balıklar yiyecek bulmalarını, göç etmelerini ve yırtıcılardan kaçmalarını sağlayan karmaşık ve birbiriyle uyumlu davranışlar sergiliyor. İşte geliştirilen robotlar da bu davranışları taklit edebiliyor.

  Balık sürüsü gibi senkronize hareket eden robotlar - VİDEO

  İNSANLARA FAYDA SAĞLAYABİLİR

  Araştırmacı Florian Berlinger, insanların erişemediği veya onlara tehlike yaratabilecek alanlarda robotlara başvurulduğunu, kendi kendini idare eden otonom seviyesi yüksek robot sürüsünün fayda sağlayabileceğini söylüyor.

  Berlinger, geliştirdikleri Blueswarm adlı robot sürüsünün, GPS veya internet erişiminin mümkün olmadığı su altı noktalarında faydalı olabileceğini düşünüyor.

  Blueswarm

  KAMERALAR VE IŞIKLARLA DONATILDI

  Araştırma ekibi, robotların deniz gibi 3 boyutlu ortamlarda kullanımlarından doğabilecek zorlukları aşabilmek için mavi LED ışıklarla görüşe dayalı koordinasyon sistemi geliştirdi.

  Bluebot adındaki her bir su altı robotuna iki kamera ve üç LED ışık yerleştirdi. Üzerindeki kameralar sayesinde etrafındaki robotların LED ışıklarını algılayan Bluebot’lar, özel bir algoritma sayesinde mesafelerini, yönlerini ve nereye gideceklerini tespit edebiliyor.

  bluswarm


  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir