Petrol
113.64
-0.46%
Euro
17.5154
-0.25%
Dolar
16.3657
0.10%
Altın
977.23
0.48%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
481.192
1.18%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Balıkesir'de Ekolojik Türk Otomobili yapıldı

  Balıkesir'de iki mühendis, yaklaşık 8 aylık çalışmanın ardından elektrikle çalışan "Ekolojik Türk Otomobili" adını verdikleri araç üretti.
  • 26.10.2014 - 15:50
  Balıkesir'de Ekolojik Türk Otomobili yapıldı

  ECTO

  Mühendislerin, "Ekolojik Türk Otomobili" (ECTO) adını verdikleri 250 kilogram ağırlığa sahip araç, 1,60 liralık elektrikle 60 kilometre gidebiliyor ve 6 saatte şarj edilebiliyor.

  Balıkesir de Ekolojik Türk Otomobili yapıldı #2

  MOTOSİKLETLERE ALTERNATİF

  Aracın mucitlerinden metalürji ve malzeme mühendisi Çağatay Hergül, dünyada yeni trendin, elektrikli yenilenebilir enerji kaynağı kullanan ulaşım araçları olduğunu söyledi. Buradan çıkışla özellikle evlere paket sıcak yemek servisi gibi hafif kargo taşımacılığında kullanabilecek, motosikletlere alternatif bir araç imal etmek üzere harekete geçtiklerini anlatan Hergül, "ECTO'yu da bu sebeple tasarladık. Bu araç ticari amaçla kullanılan motosikletlere bir alternatif. Nasıl bir alternatif? Çok daha güvenli. Ticari maliyetleri ve riskleri minimuma indiriyor. Özellikle kurye işinde minimum maliyetle, ürünlerin iletilebileceği bir aracı sunduk" dedi.

  Balıkesir de Ekolojik Türk Otomobili yapıldı #3

  "HEM TİCARİ HEM BİREYSEL"

  Aracın tasarımcılarından elektrik ve elektronik mühendisi Murat Güngör ise bir hayali gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:"Çıkış noktamız fosil yakıta alternatif bir elektrikli araç üretmekti. Kalabalıklaşan şehirlerde hem ticari hem bireysel kullanım için bir projeye giriştik. Çok güzel ve özel bir ülkede yaşıyoruz. Bu araç tamamen Edremit koşullarında üretildi.

  Balıkesir'de Ekolojik Türk Otomobili yapıldı -İZLE

  1 LİRA 60 KURUŞA 60 KM

  Yaklaşık 1 lira 60 kuruşluk bir elektrik tüketimine sahip. Tam şarj ile 60 kilometre civarında yol yapabiliyor. Saatte 55 kilometre gibi kalabalıklaşan şehirlerde yeterli olabilecek bir hıza sahip. Şu anda Ar-Ge çalışmalarını yaptığımız bir aracımız daha var. Bu araç da engelli vatandaşlarımıza hizmet verecek."

  "EDREMİT'TE ÜRETMEK İSTİYORUZ"

  Güngör, 250 kilogram ağırlığındaki araçlarının 5 beygirlik küçük bir motorunun bulunduğunu ifade ederek, "Hafif kargo ile paket pizza, hamburger gibi sıcak gıda ürünlerinin taşınmasında kullanılabilecek bu ürünümüz için bugünden sipariş almaya başladık. Patent başvurumuzu yaptık. Bizden seri üretim yapmamızı isteyenler var ancak bizim tek şartımız aracı Balıkesir'de üretmek. Balıkesir'de, Edremit'te üretmek istiyoruz" diye konuştu.

  Balıkesir de Ekolojik Türk Otomobili yapıldı #4

  6 SAATTE TAM ŞARJ

  Araçlarında 5 noktalı emniyet kemerine sahip koltuğuyla konforu unutmadıklarını dile getiren Güngör, "İstenirse solar kapalı devre şarj sistemi ile güneş ışınlarıyla şarjla aracın menzili uzatılabiliyor. 220 volt şebeke elektriği ile hiçbir özel aparata gerek kalmadan 6 saatte tam şarj olan araç şehir içi kullanımlar için dizayn edildi" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir