Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
567.397
3.47%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 21 C

  Buzla kaplı Plüton'un altında okyanus gizleniyor olabilir

  Plüton'un oluşumu sırasında, buzlu kabuğunun altında bugüne kadar kalmayı başaran bir okyanusun olabileceği söyleniyor.
  • AA
  • 24.06.2020 - 09:58
  Buzla kaplı Plüton'un altında okyanus gizleniyor olabilir

  Güneş sisteminde bilinen en büyük cüce gezegen olan ve ilk olarak 1930 yılında keşfedilen Plüton, dev bir okyanusu kabuğunun altında saklıyor olabilir.

  Kaliforniya Üniversitesi'nden bilim insanları, NASA'nın New Horizons uzay aracının 2015 yılında çektiği Plüton'un yüzey görüntülerini ve cüce gezegenin iç kısmını öngören bilgisayar simülasyonlarını inceledi.

  Araştırma ekibinden gezegen bilimci Carver Bierson, "Plüton oluşmaya başladığında, yüzeyinde darbe etkisi yaratan yeni maddeler sürece dahil oldu. Her darbe, çevresindeki bölgeyi ısıtan bir patlama gibidir. Plüton yavaş oluştuysa yüzey her darbe arasında soğumuş ve genellikle çok soğuk kalmıştır. Ancak hızlı oluştuysa darbe üstüne darbe gelir ve yüzeyin soğuyacak zamanı kalmaz.

  "OKYANUSUN MEYDANA GELMESİ İÇİN YETERLİ"

  Plüton'un 30 bin yıldan kısa süre oluştuğunu hesap edersek bu darbelerin yol açtığı ısı, erken dönem bir okyanusun meydana gelmesi için yeterli olacaktır." ifadelerini kullandı.

  PLUTON

  Bierson, Plüton'un yüzlerce kilometre kalınlıkta buzlu dış kabuğunun altında, muhtemelen tuz ve amonyak karışımı sudan oluşan bir okyanusa sahip olabileceğini söyledi.

  Bu senaryoya göre, su dondukça genleştiğinden Plüton'un yüzeyindeki yarıklar, yüzey altında okyanusun olduğuna en büyük işaret.

  Güneş sisteminde bilinen en büyük cüce gezegen olan ve Kuiper kuşağında bulunan Plüton'un Güneş'e uzaklığı, Dünya'nınkinin yaklaşık 40 katı.

  Cüce gezegendeki yüzey sıcaklığı ise eksi 230 derece.

  Instagram: @eshteknoloji

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir