Çin insansız hava araçları için lazer silahı geliştirdi

iha çin

Şinhua ajansının Çin Akademisi Fizik Mühendisliği'ne dayandırarak verdiği haberde, Çin'in alçak seviyede uçan küçük insansız hava araçlarını (İHA) hedef alan lazer savunma silahını başarıyla test ettiği belirtildi. Geliştirilen lazer silahının, iki kilometrekarelik alan içinde beş saniyede hedefin konumunu belirleyerek vurabildiği ifade edildi.

YÜZDE YÜZ BAŞARI SAĞLADI

Lazer silahının kolay kurulabildiği ve taşınabildiği, özellikle büyük kentlerde düzenlenen etkinliklerde güvenlik açısından önemli rol oynayacağı vurgulandı. Son yapılan testlerde geliştirilen lazer silahının yüzde 100 başarı oranıyla 30'dan fazla hedefi vurduğu açıklandı.

SON YILLARDA ÇOK POPÜLER

İHA adı verilen insansız hava araçlarının küçük boyutlu sürümleri son yıllarda çok popüler oldu. Birçok firmanın bu tip ürünü bulunuyor ve 300-500 TL'den başlayıp 5-6 bin TL'ye kadar ulaşan seri üretim insansız hava araçları satın alınabiliyor. Bu cihazların oluşturduğu güvenlik açıkları tüm dünyada tartışılan bir konu. ABD'de stadyum yakınlarında bu tip araçları kullanmak hapisle cezalandırılıyor.