Euro
10.9005
0.46%
Dolar
9.3518
0.23%
Altın
533.5
0.7%
Borsa
1.418
0%
Bitcoin
581.767
0.50%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Cruiosity Mars'ta öyle bir buluş yaptı ki

  Curiosity'nin Mars'ta yaptığı buluş dünyayı sarsacak nitelikte..
  • 22.11.2012 - 10:42
  Cruiosity Mars'ta öyle bir buluş yaptı ki

  Cruiosity Mars ta öyle bir buluş yaptı ki #1

  Nasa'nın akıllı robotu Curiosity Mars'ta tarih kitaplarına geçecek bir buluş yaptı, ancak "dünyayı sarsabilir" denen bu buluş sır gibi saklanıyor.

  Mars’taki maceralarına devam eden NASA’nın akıllı robotu Curiosity, gezegende “tarihî” bir buluş yaptı. NASA tarafından yapılan açıklamada keşif aracının çok önemli bir bulguya rastladığı belirtiliyor. Ancak uzmanlar buluşa ilişkin detaylar konusunda şimdilik sessiz kalmayı tercih ediyor.

  BU BİLGİ TARİH KİTAPLARINA GEÇECEK

  Açıklamalar, “Kızıl Gezegen’de organik molekül mü bulundu” sorusunu akıllara getirirken, Curiosity ’den sorumlu jeolog John Grotzinger tarafından hazırlanan raporda keşif aracının Mars toprağından aldığı numunelerin analizinden heyecan verici sonuçlar elde edildiği belirtiliyor. SAM adı verilen numune analiz cihazının ulaştığı sonuçlar için Grotzinger son derece iddialı bir ifadeyle “Bu bilgi, tarih kitaplarına geçecek” diyor. Curiosity ’nin bir parçası olan SAM, toprak ve kayalarda buharlaştırma yoluyla analiz yapabiliyor ve yaşam belirtisi olabilecek karbon, oksijen, nitrojen gibi elementlerin yoğunluğunu ölçebiliyor.

  KISA SÜREDE AÇIKLIĞA KAVUŞACAK

  Esrarengiz buluşun kısa süre içinde açıklığa kavuşturulması beklenirken, Grotzinger, 3-7 aralık tarihleri arasında San Francisco’da yapılacak 2012 Amerikan Jeofizik Birliği toplantısında NASA’nın konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyeceğini söyledi. Grotzinger, bunun “dünyayı sarsacak” bir durum olabileceğini, dolayısıyla ekibin ihtiyatlı davranmak için sonuçları tekrar tekrar kontrol etmek istediğini belirtiyor. Bu nedenle şimdilik NASA yetkilileri, ekibin dışından herhangi bir kişiye, özellikle de basına ve başka uzmanlara konuyla ilgili bilgi vermeyi reddediyor. Arizona Üniversitesi’nden gezegen bilimci Peter Smith ise “Tarih kitaplarına geçecekse, organik madde olmalı” diyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir