Euro
10.8332
-0.16%
Dolar
9.2919
-0.42%
Altın
532.08
0.43%
Borsa
1.431
0.9%
Bitcoin
579.173
0.43%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C
  Denizli'de 5 ayrı elektrikli araç üretildi

  Denizli'de 5 ayrı elektrikli araç üretildi

  Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümü öğretim elemanı ve öğrencileri, 5 ayrı modelde elektrikli prototip araç yaptı.
  • 05.01.2015 - 14:13

  Denizli de 5 ayrı elektrikli araç üretildi #1

  Denizli Elektrik Teknolojili Araçları (DELTA), yaklaşık 2,5 yıllık bir çalışmanın sonucunda üretilen modellere Pamukkale, Horoz, Laodikeia, Tripolis ve Cumhuriyet isimi verildi.

  AKÜNÜN ŞARJ MALİYETİ YOK

  Prototip araçlara ilgili bilgi veren Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Doruk, her modelin farklı özeliklerde olduğunu, "Laodikeia" modelinin doğrudan güneş enerjisiyle çalıştığını belirtti. Diğer modellerin elektrik enerjisini aküden aldığını akünün de şarj maliyetinin olmadığını ifade eden Doruk, şunları söyledi: "Bu akülerin şarjı yine aynı proje kapsamında gerçekleştirilen mobil şarj istasyonundan sağlanmaktadır. İstasyon, güneş enerjisini paneller vasıtası ile elektriğe çevirmekte bu elektrik de akülerin şarjında kullanılmaktadır.

  Denizli de 5 ayrı elektrikli araç üretildi #2

  ORTALAMA HIZLARI 50 KM

  Horoz modelinde çift elektrik motoru kullanılmakta ve gövde polikarbon çelik kaplamadır. Hızı 50 kilometreye kadar çıkabilen araçlarda ortalama menzil 50 civarında olup menzil artışı ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

  Denizli de 5 ayrı elektrikli araç üretildi #3

  HER MODELDE FARKLI ÖZELLİKLER

  Cumhuriyet modelinde, gövde tamamen ahşap olup ekolojik bir araçtır. Hem çevreye uyumlu hemde sıfır emisyonlu araçtır. Pamukkale modeli, arazi şartlarına uygun spor ve eğlence modeli olarak geliştirilmiştir. Tripolis modeli ise fiber gövdeli spor modeldir."

  Denizli de 5 ayrı elektrikli araç üretildi #4

  SERİ ÜRETİM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

  Doruk, araçların önprototip olarak hazırlandığını kaydederek, kesin prototip çalışmalarının ve seri üretimi için çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.

  Denizli de 5 ayrı elektrikli araç üretildi #5

  Denizli de 5 ayrı elektrikli araç üretildi #6

  Denizli de 5 ayrı elektrikli araç üretildi #7

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir