Dünya'nın merkezine delik açılıyor: Yaşamın nasıl başladığı bulunacak
ensonhaber.com

Onlarca yılını Dünya'nın mantosuna daha yakın delmek için harcayan bir gemi, yaşamın nasıl başladığına dair ipuçlarını ortaya çıkarmak için yeni bir yolculuğa hazırlanıyor.

insanları, 20 yıl önce Dünya'nın merkezine doğru açılmış bir kuyuyu derinleştirmek için araştırma gemisi Joides Resolution'a seyahat edecek.

Hedef daha derine inmek

Araştırmacılar, yıllar önce açılan ve derinliği 1400 metreyi bulan deliğin derinliğini 2 bin metre civarına çıkarmak istiyor.

Delik, deniz tabanındaki en derin delik olmayacak, ancak mantoya her zamankinden daha fazla yaklaşılacak ve okyanus kabuğunun daha önce ulaşılmamış daha derin katmanları hedeflenecek. Yeni derinlikte, sıcaklıkların 200 dereceye ulaşması bekleniyor.

Çukurun derinleşme süreci oldukça zorlu geçecek. Gemideki mühendisler, ağır sondaj araçlarını yaklaşık 1645 metre derinliğe indirmeyi planlıyor.

Orta Atlantik Sırtı'na bitişik olan ve deliğin açıldığı Atlantis Masifi, tektonik plakaların birbirinden ayrıldığı ve dünyanın daha derin katmanlarını yüzeye çektiği tektonik bir penceredir.

Bilim insanları, tektonik pencerelerde sondaj yaparak, dünyanın iç yapısının başka türlü erişilemeyecek kısımlarını inceleyebilirler.

Yeni derinlikten örnekler toplanacak

Araştırmacılar, özel bir kaya ve su karışımının Dünya'da ve muhtemelen diğer gezegenlerde yaşamı oluşturup oluşturmadığını araştırmak için yeni derinliklerden örnekler almayı planlıyor.

Bu tür derinliklerde bolca bulunan ve magnezyum açısından zengin bir mineral olan olivin, bazı mineraller deniz suyuyla karşılaştığında meydana gelen bir reaksiyon olan "serpantinleşme" için kritik öneme sahiptir.

Jeokimyacılar, serpantinleşmenin yaşamın başlamasına yardımcı olabileceğini düşünüyor.