Petrol
88.14
0.10%
Euro
18.0989
0.44%
Dolar
18.5352
0.09%
Altın
986.62
-0.09%
Borsa
3189
0.00%
Bitcoin
355.074
-0.99%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Dyatlov Geçidi Vakası nedir

  Bir grup kayakçı, Ural Dağları'na yaptıkları yolculuktan sonra esrarengiz bir şekilde ölü bulunurlar. Günümüzde hala gizemi araştırılan olay, Dyatlov Geçidi Vakası olarak hatırlanır.
  • Haber Merkezi
  • 12.05.2020 - 17:05
  • Güncelleme : 12.05.2020 - 17:05
  Dyatlov Geçidi Vakası nedir

  Kayağa meraklı 9 arkadaş, 27 ocak 1959 tarihinde Ural Dağları'nın eteklerine 2 haftalık bir gezi gerçekleştirmek için yola koydu.

  Hedeflerinde ise Ural Dağları'nın kuzeyinde bulunan Otorten Dağı'nın en son yerleşim birimine ulaşmak vardı.

  Ekibin planlarına göre varış noktasına ulaştıklarında bağlı olduğu kayak kulübüne telgraf çekerek haber vereceklerdi. Ancak beklenen telgraf, kayak kulübüne hiç ulaşmadı.

  dyalov

  HEPSİ ESRARENGİZ BİR ŞEKİLDE ÖLÜ BULUNDU

  26 Şubat tarihinde arama ekibi, dağcıların varış noktasından 10 kilometre uzaktaki Kholat Dağı'nda, dağcıların kamp yaptığı çadırı oldukça hasar görmüş bir şekilde ve karla kaplı buldu.

  Çadırın içinde dağcıların ekipmanları ve ve giysileri vardı, ancak kendilerinden henüz bir iz yoktu. Üstelik çadır içeriden boydan boya yırtılmıştı

  Araştırma ekibi, biraz daha ileride bulunan büyük çam ağacının altında dağcıların kamp ateşine ulaştı. Ekip, ateşin hemen yanında iki dağcının cesedine ulaştı.

  Ancak cesetlerin üzerinde sadece iç çamaşırları vardı ve üstelik yalın ayak bir şekilde ölmüşlerdi. Daha sonra ise 3 dağcının cesedine daha ulaşıldı. Kalan 4 kişinin cesedine ulaşmak ise tam 3 ay sürdü.

  dyatlov

  CESETLERDE AÇIKLANAMAYAN DETAYLAR VARDI

  Yapılan incelemelere göre üç cesette, ölümcül darbe izlerine rastlandı. Cesetlerin göğüs kafesi ise tamamen parçalanmıştı.

  Uzmanlara göre bu kadar kuvvetli hasar verebilecek bir güç, ancak şiddetli araba kazalarında meydana geliyordu. Peki dağcıların vücutlarını parçalayacak şiddetli kuvvet ne olabilirdi?

  İlginç olan diğer bir bulgu ise cesetlerden hiçbirinde vücudun dış tarafından bir yaralanma izi yoktu. Sanki yüksek basınç nedeniyle içten hasar almış gibiydiler. Bununla birlikte bazı cesetlerin dili, gözleri ve dudakları da yoktu.

  dyatrlov

  Elde edilen bulgular, ekip üyelerinin çadırı panikle içeriden yırtarak giysi bile giyemeden ormana doğru kaçtıklarını gösteriyordu. Ancak Rus polisi ve KGB, uzun süren çalışmaların ardından bu olayın gizemini çözemedi ve dava kapandı.


  Görüş Bildir