Euro
14.3877
2.7%
Dolar
12.73
2.92%
Altın
730.29
2.42%
Borsa
1.786
0.56%
Bitcoin
735.474
3.38%
22ºC
İstanbul
Hafif yağmur 22 C

  Evden çalışırken dikkat etmeniz gereken güvenlik kuralları

  Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında yaygınlaşan "uzaktan çalışmanın" güvenli olarak sürdürülmesi için bir rehber yayınladı.
  • AA
  • 25.03.2020 - 13:37
  Evden çalışırken dikkat etmeniz gereken güvenlik kuralları

  Koronavirüs nedeniyle binlerce insanın evden çalışma sistemine geçmesinin ardından, bazı önemli güvenlik kuralları da gündeme geldi. Peki evden çalışanlar, ne gibi güvenlik önlemleri almak zorunda?

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na bağlı Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi, koronavirüs nedeniyle evden çalışanların dikkat etmeleri gereken bir güvenlik rehberi yayınladı.

  İşte dikkat etmeniz gereken güvenlik kuralları:

  Evden çalışırken dikkat etmeniz gereken güvenlik kuralları #1

  DAHA GÜÇLÜ PAROLALAR KULLANIN

  Uzaktan çalışan tüm personele özellikle güçlü parola kullanımı, sosyal mühendislik saldırıları ve güvenlik yazılımları hakkında farkındalık eğitimi verilmesi ve oryantasyon yapılması önem taşıyor.

  PROGRAMLARI GÜNCELLEYİN

  Uzaktan erişim için VPN veya uzaktan yönetim servisi (RDP, SSH ve benzeri) kullanılması durumunda, ilgili sistemlerin en güncel/stabil/güvenli versiyonunun tercih edilmesi gerekiyor..

  bilgisayr

  GÜVENLİK YAZILIMLARI KULLANIN

  Uzaktan çalışma için kullanılan sistemlerde (PC, lap top, tablet, telefon ve benzeri) gerekli güvenlik yazılımlarının yüklendiğinden, güncel yazılımların kullanıldığından, zararlı yazılım bulunmadığından emin olunması gerekiyor.

  Uzaktan çalışma sırasında dahi olsa, kurum dışına herhangi bir kritik verinin çıkarılmaması ve kaydedilmemesi oldukça önemli.

  MODEMİNİZİ GÜVENDE TUTUN

  Bağlantının büyük bir çoğunluğunun kablosuz modemler ile yapılacağını düşünürsek, kablosuz modemler üzerinde WPA/WPA2 şifreleme protokolünün kullanılması, Mac adresi filtreleme, SSID gizleme gibi önlemlerin alınması uyarılarında bulunuluyor.

  Instagram: @eshteknoloji

   

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir