Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
325.077
-1.05%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Facebook yeni yıl içeriği için kullanıcılardan özür diledi

  Facebook, yeni yıl için hazırladığı içerik nedeniyle kullanıcılardan özür diledi.
  • 29.12.2014 - 02:31
  Facebook yeni yıl içeriği için kullanıcılardan özür diledi

  Facebook yeni yıl içeriği için kullanıcılardan özür diledi #1

  Facebook'un geride kalan bir yıla ait anıları fotoğraflarla bir araya getirdiği 'bir yılın özeti', bazı kullanıcıları hiç memnun etmedi. Yazılım için hazırlanan algoritmanın fotoğrafları rastgele seçmesi nedeniyle, kullanıcıların hatırlamak istemediği olay ve kişilere ait fotoğraflar da bir yılın özetinde yer aldı.

  'Harika bir yıl oldu, bir parçası olduğu için teşekkür ederiz' sloganıyla sunulan içerik, bazıları için hatırlamak istemedikleri en kötü olayları akıllara getirerek trajik sonuçlara neden oldu.

  WEB TASARIMCISI FACEBOOK'U SUÇLADI

  Al Jazeera Türkiye’nin haberine göre, web tasarımcısı ve yazar Eric Meyer, hayatını kaybeden kızının fotoğraf albümünde karşısına çıkmasının ardından Facebook'u 'düşüncesizce algoritma hazırlamakla' suçladı.

  "TABİ Kİ BİLİNÇLİ BİR SALDIRI DEĞİLDİ"

  Meyer, blog sayfasında yaptığı açıklamada, "Tabi ki bu bilinçli bir saldırı değildi. Facebook geride kalan yılımızın ne kadar harika olduğunu hatırlatmaya çalışırken partilerde veya tekne gezilerinde çekilen selfie'leri bir araya getirmeye çalışıyor. Ancak sevdiklerini kaybeden, hastanede uzun günler geçiren, boşanan veya işini kaybeden de sayısız insan var" ifadesini kullandı.

  Facebook yeni yıl içeriği için kullanıcılardan özür diledi #2

  KULLANICILAR TWITTER'DAN ÖFKELERİNİ DİLE GETİRDİ

  'Bir yılın özeti' albümüne tepkili olan kullanıcılar, öfkelerini Twitter'dan yazdıkları "Ölen iki köpeğini gösteren Facebook'un berbat bir iş yaptığını", "Annemin  arkadaşından her yıl bir kez gelen mektup kadar anlamsız" gibi mesajlarla dile getirdi.

  ÖZÜR DİLEDİ

  Washington Post'un haberine göre, 'bir yılın özeti' ürün yöneticisi Jonathan Gheller kullanıcılardan özür diledi. Gheller, "Uygulama bazıları için iyi, diğerleri içinse o kadar iyi olmadı" ifadesini kullandı. Eric Meyer'e eleştirisi için teşekkür eden Gheller, 'daha iyisini yapacağız' dedi. Facebook, bir yıla ait kronolojik fotoğraf albümünü temsil eden içerik hazırlanmadan önce kullanıcıya düzenleme seçenekleri sunuyor. Ancak birçok kullanıcı bu ayarlardan haberdar değil.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir