Euro
15.3325
0.10%
Dolar
13.5289
0.00%
Altın
788.8610
-0.08%
Borsa
1,979.83
-5.08%
Bitcoin
579.999
1.08%
2ºC
İstanbul
Bulutlu 2 C

  Facebook'ta eski sevgili psikolojiye zararlı

  Facebook’ta eski sevgili ile arkadaş olmanın duygusal sağlığı olumsuz yönde etkilediği ortaya çıktı.
  • 02.10.2012 - 10:12
  Facebook'ta eski sevgili psikolojiye zararlı

  Facebook ta eski sevgili psikolojiye zararlı #1

  İngiliz Dail Mail gazetesinin yayınladığı araştırma sonuçlarına göre, eski sevgililerden haberdar olmak için onlarla Facebook'ta arkadaş kalmak, hem zaman kaybına hem de duygusal bozukluğa yol açıyor.

  İngiltere'deki Brunel Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, yaklaşık 1 milyara yakın kullanıcının yarısına yakını, geçmişte birlikte olduğu insanların şimdiki hayatlarını öğrenmek için facebook'ta onlarla arkadaş kalmayı sürdürüyor bu da insanlarda psikolojik çöküntüye neden oluyor.

  Araştırma raporu, Facebook'a sadece arkadaşlarıyla iletişim kurmak için üye olanların bile eski sevgililerini bir başkasıyla gördüklerinde 'boğazlarına bir bıçak dayanmış gibi' hissettkilerini söyledi.

  'Twitter' ve fotoğraf paylaşım uygulaması 'Instagram' gibi online sitelerin aranılan kişiyi bulmayı kolaylaştırdığını söyleyen araştırma, artık Facebook'ta da 'kimin' 'nerede', 'kimlerle', 'neler' yaptığını kontrol edebilmenin eski hatıralardan kopmayı zorlaştırdığını belirtiyor.

  Araştırmayı yürüten Dr. Tara Marshall, eski sevgili ile hala arkadaş kalanların, sevgililerini arkadaşlık listesinden çıkaranlara göre daha fazla stres sahibi olduklarını ve ayrılık sürecini daha zor atlattıklarını kaydetti.

   


  Görüş Bildir