Euro
15.2748
1.4%
Dolar
13.4643
1.18%
Altın
769.06
1.01%
Borsa
1.857
0%
Bitcoin
772.098
2.60%
9ºC
İstanbul
Güneşli 9 C
  Fotoğrafı sadece telefondan silmek yetmiyor

  Fotoğrafı sadece telefondan silmek yetmiyor

  Telefonunuzla çektiğiniz özel fotoğraflarınız siz silseniz de Apple, Google gibi şirketlerin veritabanında saklanıyor.
  • 04.09.2014 - 16:32

  Fotoğrafı sadece telefondan silmek yetmiyor #1

  ENSONHABER.com/ÖZEL HABER Son günlerde Hollywood ünlülerinin internete sızan çıplak fotoğrafları akıllı telefonlar hakkında şüpheleri de beraberinde getirdi. Oscar'lı yıldız Jennifer Lawrence'ın iCloud hesabından sızan fotoğraflar bir gerçeği de ortaya serdi; fotoğrafları telefondan silseniz de şirketlerin veritabanında saklanıyor.

  CLOUD SERVİSLERİNİ KULLANIRKEN İKİ KERE DÜŞÜNÜN

  Apple'ın Cloud servisi gibi programlar bir yandan hayatı kolayalaştırırken diğer yandan zindan edebilir. O yüzden Apple'ın Cloud'u, Google'ın Drive'ı ve Microsoft'un OneDrive'ı gibi programları kullanırken iki kere düşünmek gerekiyor.

  Apple iCloud nedir

  TELEFONDAN SİLMEK ÇÖZÜM DEĞİL

  Bu programlar telefonunuza kaydettiğiniz dökümanları, fotoğrafları ve telefon numaralarını otomatik olarak veritabanına kaydediyor. Bu sebeple de bir şeyi telefonunuza kaydettiğiniz an gittiği son yeri belirlemek güçleşiyor. Bu noktadan sonra dosyayı telefonunuzdan silseniz bile Cloud servisinde saklanıyor. Hatta Cloud servisinden silseniz bile şirketlerin veritabanından silmeniz mümkün olmuyor.

  DİKKATLİ KULLANIN

  Bu tür servisleri kullanmak tamamen zararlı değil ancak çok dikkatli olmak gerekiyor. Çoğu zaman hayat kurtarıcı olan Cloud servislerini denetimli kullanmak en önemlisi. Telefonunuzun ayarlar kısmından Cloud'a ne gidip ne gidemeyeceğini seçmek sizin elinizde..

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir