Petrol
109.2
-0.07%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
472.329
-3.01%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  Fotoğrafı sadece telefondan silmek yetmiyor

  Telefonunuzla çektiğiniz özel fotoğraflarınız siz silseniz de Apple, Google gibi şirketlerin veritabanında saklanıyor.
  • 22.10.2014 - 14:40
  Fotoğrafı sadece telefondan silmek yetmiyor

  Fotoğrafı sadece telefondan silmek yetmiyor #1

  Son aylarda Hollywood ünlülerinin internete sızan çıplak fotoğrafları akıllı telefonlar hakkında şüpheleri de beraberinde getirdi. Oscar'lı yıldızların Jennifer iCloud hesaplarından sızan fotoğraflar bir gerçeği de ortaya serdi; fotoğrafları telefondan silseniz de şirketlerin veritabanında saklanıyor.

  CLOUD SERVİSLERİNİ KULLANIRKEN İKİ KERE DÜŞÜNÜN

  Apple'ın Cloud servisi gibi programlar bir yandan hayatı kolaylaştırırken diğer yandan zindan edebilir. O yüzden Apple'ın Cloud'u, Google'ın Drive'ı ve Microsoft'un OneDrive'ı gibi programları kullanırken iki kere düşünmek gerekiyor.

  Apple iCloud nedir

  TELEFONDAN SİLMEK ÇÖZÜM DEĞİL

  Bu programlar telefonunuza kaydettiğiniz dökümanları, fotoğrafları ve telefon numaralarını otomatik olarak veritabanına kaydediyor. Bu sebeple de bir şeyi telefonunuza kaydettiğiniz an gittiği son yeri belirlemek güçleşiyor. Bu noktadan sonra dosyayı telefonunuzdan silseniz bile Cloud servisinde saklanıyor. Hatta Cloud servisinden silseniz bile şirketlerin veritabanından silmeniz mümkün olmuyor.

  DİKKATLİ KULLANIN

  Bu tür servisleri kullanmak tamamen zararlı değil ancak çok dikkatli olmak gerekiyor. Çoğu zaman hayat kurtarıcı olan Cloud servislerini denetimli kullanmak en önemlisi. Telefonunuzun ayarlar kısmından Cloud'a ne gidip ne gidemeyeceğini seçmek sizin elinizde..


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir