Petrol
86.92
3.17%
Euro
19.3956
-0.01%
Dolar
18.6302
-0.01%
Altın
1.059
1.16%
Borsa
4978
0.31%
Bitcoin
322.808
3.05%
13ºC
İstanbul
Bulutlu 13 C

  Google'dan yeni açıklama: Türkiye'den çekilmeyi düşünmüyoruz

  Türkiye Rekabet Kurumu ile anlaşmazlık içinde olan Google, Türkiye'den çekilmeyi düşünmediklerini açıkladı.
  • Haber Merkezi
  • 16.12.2019 - 15:07
  • Güncelleme : 16.12.2019 - 15:07
  Google'dan yeni açıklama: Türkiye'den çekilmeyi düşünmüyoruz

  Son günlerde Google ile Türkiye Rekabet Kurumu arasında yaşanan anlaşmazlıklar gündeme oturdu. Rekabet Kurumu'nun geçtiğimiz yıl kestiği 93 milyon lirayı haksız bulan şirket, Türkiye'nin android lisanlarını iptal edebileceğini açıklamıştı.

  Google'ın gönderdiği yazıda; Google Search, Google Play, YouTube, Gmail ve diğer Google uygulamalarının Türkiye’de satılan Android telefonlarda kullanılamayacağı belirtilmişti.

  Bu durum ayrıca Google'ın Türkiye pazarından tamamen çekileceği iddialarına neden oldu. Yeni bir açıklama yayınlayan şirket, Türkiye pazarından çekilmeyi düşünmediklerini belirtti.

  google

  GOOGLE KARAR DEĞİŞTİRMİŞ OLABİLİR

  Google'ın dün yaptığı açıklamada, Türkiye'ye yaptırım konusunda oldukça ciddi olduğunu sizlerle paylaşmıştık. Ancak şirketin bugün yaptığı açıklamaya baktığımızda biraz daha olumlu ifadeler içerdiğini söyleyebiliriz.

  Google'dan yapılan açıklamada, Android işletim sisteminin öneminden ve Türkiye'deki kullanıcıların Google uygulamalarına oldukça değer verdiğinden bahsediliyor.

  Sorunun bir an önce çözülmesi için gerekli çalışmaların yapıldığını söyleyen Google, rekabet kurumu ile birlikte çalıştığını açıkladı. Ancak iki taraf anlaşamazsa, Google uygulamalarının ülkemizdeki Android telefonlarda yer almayacağı belirtiliyor.

  google

  GOOGLE'IN TAM AÇIKLAMA METNİ:

  "Türkiye’deki Android iş ortaklarımız ve kullanıcılarımız için bir güncelleme

  2007 yılında Android’i birçok şirketin mobil cihazlarına güç vermek üzere, açık kaynaklı bir işletim sistemi olarak geliştirmeye başladık. O günden bu yana, Android’e milyarlarca dolar yatırım yaptığımız gibi, dünyanın her yanındaki insanlar için cihazlar ve deneyimler üretebilmeleri için üreticilere ve geliştiricilere ücretsiz olarak sunduk.

  Android’e olan yatırımımız bizim için çok anlamlı, çünkü telefon üreticilerine, bazıları bizim için gelir üreten ve üreticilere müşterilerine yararlı servisler sunmalarını sağlayan popüler Google uygulamalarını önceden yükleme seçeneğini veriyoruz.

  Telefon üreticileri bizim servislerimizin hiçbirini cihazlarına yüklemek zorunda olmadıkları gibi, aynı zamanda bizimkilerin yanında rakip uygulamaları da yüklemekte özgürdür. Bu da bizim ancak uygulamalarımızın yüklü olması ve kullanıcıların alternatifler yerine bizim uygulamaları tercih etmeleri durumunda gelir elde ettiğimiz anlamına geliyor.

  Bugün, Türkiye’de milyonlarca kullanıcı her gün arkadaşlarıyla bağlantı kurmak ve işlerini yapmak için Android telefonlarını kullanıyor. Bu da, Android telefonları satan Türk ve uluslararası üreticiler ve Türkiye’deki mobil operatörler ile mobil cihazlar için uygulamalar, oyunlar ve servisler hazırlayan geliştiriciler için ekonomik fırsatlar yaratmaktadır.

  Rekabet Kurumu ile üç yıldan fazla süre çalıştıktan sonra Ağustos ayında yine Rekabet Kurumu’nca alınan bir karar üzerine, Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda bazı değişikliklere gittik.

  Bu değişiklikler arasında, iş ortaklarımıza cihazları üzerinde Google’ın gelir üreten uygulamalarının önceden yüklenmesi konusunda sunduğumuz esnekliği çok daha yüksek bir seviyeye taşımak da yer alıyordu.

  Ancak, Kasım ayında Rekabet Kurumu bu değişikliklerin yeterince uygun olmadığı ve Türkiye’de bu anlaşmalarla faaliyet gösteremeyeceğimiz yönünde kanaat bildirdi.

  Google olarak bu konunun olabildiğince hızlı şekilde çözümü için Rekabet Kurumu ile birlikte çalışmayı sürdürüyoruz. Bu çerçevede, Türkiye’de hızlı şekilde kanunlarla uyumlu biçimde çalışmak bizim için büyük önem taşıdığından, iş ortaklarımızla temasa geçerek kendilerini Türkiye’de yeni çıkacak Android cihaz modellerini onaylamayı durdurmak zorunda olduğumuz doğrultusunda bilgilendirdik.

  Bu, Türkiye’de yeni cihaz modellerinin Google servisleri ile pazara sunulamayacağı anlamına geliyor. Halihazırda mevcut modellerin satışı ve çalışması ise normal şekilde devam edecek. Mevcut cihazlar ve uygulamalar da normal biçimde çalışmaya ve güncellemeler almaya devam edecek. Google’ın diğer ürünleri ve servisleri ise durumdan etkilenmeyecek.

  Bu durumun Türkiye’deki kullanıcılar, üreticiler, uygulama geliştiriciler ve operatörler için getirdiği zorlukları anlıyor, bu sebeple Rekabet Kurumu ile birlikte çalışarak konuyu en kısa sürede çözüme kavuşturabilmeyi umuyoruz.''

  Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncel teknoloji haberlerine anında ulaşın.

  @eshteknoloji


  Görüş Bildir