Petrol
86.65
-4.21%
Euro
17.8436
-1.10%
Dolar
18.414
0.52%
Altın
973.28
-1.08%
Borsa
3282
-0.41%
Bitcoin
354.259
1.45%
16ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 16 C

  Güvenlikte drone savar dönemi

  Başbakan'ın korumalarının da kullandığı 'drone savar'lar artık güvenlik güçleri için büyük önem arz ediyor.
  • AA
  • 20.12.2017 - 15:26
  Güvenlikte drone savar dönemi

  Son dönemde sayıları hızla artan ve kötü niyetli kullanımlarla birer tehdide dönüşebilen 'drone'lara karşı tedbirler çeşitlenerek yaygınlaşıyor.

  BOMBALI DRONE SALDIRILARI ÖNLENİYOR

  Türkiye'nin ilk elektromanyetik drone silahı 'drone savar'ı üreten Aytekin Güçlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zaman zaman kritik altyapı ve tesislere "bombalı drone saldırısı yapılacağı" istihbaratı alındığını, bunun üzerine istihbarata konu sektörlerden yoğun talepler geldiğini söyledi.

  Güvenlikte drone savar dönemi #1

  TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI KULLANILIYOR

  Aytekin Güçlü, 'drone savar'ı, müşterilerin talepleri, teknolojik ilerleme ve drone sistemlerinin sahip oldukları kabiliyetleri göz önünde bulundurarak sürekli geliştirdiklerini söyledi.

  Güçlü, şöyle konuştu: "Sınır hattında terör örgütlerine karşı aktif olarak kullanılan 4. versiyon drone savar, bilinen tüm drone'lar üzerinde etkili."

  Güvenlikte drone savar dönemi #2

  DRONE SAVAR NEDİR

  Son zamanlarda yüksek erişebilirlik ve düşük maliyetleri sebebiyle yayın olarak kullanılmaya başlayan drone'lar, terörizm amaçlı da kullanılabiliyor.

  Yapısal özellikleri sayesinde küçük bir alan kaplayan drone'lar, yüksek uçuş irtifaları sebebi ile tabanca ve tüfeklerle vurulması zor hedefler arasında yer alıyor.

  Özellikle miting, konser, stadyum ve benzeri halka açık etkinliklerde ateşli silahlarla durdurulmaları ciddi sakıncaları beraberinde getirirken, dronesavarlar, drone'a yüksek hızda elektronik harp teknolojisi uygulayarak komuta kontrol ile bağlantıyı kaybederek etkisiz hale getirebiliyor.


  Görüş Bildir