Euro
15.3174
0.30%
Dolar
13.5254
0.40%
Altın
799.68
0.77%
Borsa
191
-5.02%
Bitcoin
498.622
2.56%
1ºC
İstanbul
Gök gürültülü sağanak yağış 1 C

  Her yerde bedava internet uygulaması

  Akıllı telefonlarda artık internet bağlantısını yanınızdaki insanlarla bedava yapabileceksiniz.
  • 11.06.2012 - 18:13
  Her yerde bedava internet uygulaması

  Her yerde bedava internet uygulaması #1

  OpenGarden adındaki uygulama, aynı ortamda bulunan mobil cihaz kullanıcılarına oluşturduğu ağ ile internete bağlanma fırsatı veriyor. Bunun için ağa katılacak mobil cihazlarda OpenGarden uygulamasının yüklü olması gerekiyor.

  Uygulamayı geliştiren San Francisco merkezli Open Garden şirketinin CEO'su Micha Benoliel, "Her akıllı telefon bir bilgisayar ve bir ağ yönlendiricidir (router). Open Garden ile akıllı telefonları aynı yerde aynı ağda toplayabileceğimizi düşündük" dedi.

  Benoliel, "Cihazlar yeterli yakınlıkta oldukları sürece kendilerini sorunsuzca algılayabiliyor. Eğer ağı oluşturacak telefonlardan bir tanesinin internete erişimi varsa, diğer cihazlar bu bağlantıdan faydalanabiliyor" bilgisini verdi.

  İNTERNETE ERİŞİMİ BULMAK KOLAYLAŞACAK

  Wi-Fi bağlantısı olmayan bir cafe, havaalanı veya oteldeyseniz, OpenGarden yazılımı kullanan bir telefon tespit edip artık internete bağlanabileceksiniz. Benoliel, uygulamalarının özellikle sıkça seyahet eden ve yüklü internet faturası ödeyen akıllı telefon sahiplerinin işine yarayacağını belirtti.

  OpenGarden, ağa doğrudan bir bağlantı bulunmadığı zaman diz üstü bilgisayar ve cep telefonları gibi diğer cihazlar aracılığıyla internete erişim sağlıyor. Eğer internete erişimi sağlayan telefon sahibi ağı terk ederse, uygulama hemen en iyi ikinci bağlantı alternatifini arıyor.

  VERİ PAYLAŞIMI OLANAĞI OLACAK

  OpenGarden, Android tabanlı mobil cihazlar, Windows ve Mac ile uyumlu. Uygulama, mobil cihazların kapsama alanında bulunan ve OpenGarden yüklü diğer cihazlarla peer to peer (P2P) bağlantısı kurulan bir ağ oluşturulmasını sağlıyor. Kısaca, bir cihaz ağdaki diğer cihazlar için sunucu görevi görüyor.

  Uygulama aynı zamanda, iPhone ve tablet bilgisayarlar gibi farklı mobil cihazlara bağlanılmasını da mümkün kılacak.

  Open Garden, kısa zamanda uygulamaya yeni içerikler ekleyerek, ağı oluşturan kullanıcının internetinin paylaşımına limit getirecek, ayrıca kullanıcının ortak ağa ne kadar veri aktarabileceğini kontrol etmesini sağlayacak.

  Benoliel, gelir kaybına uğramaktan korkan mobil telekomünikasyon kuruluşlarının eleştirilerinin aksine, kullanıcıların Wi-Fi ağlarına kayarak, fazla yoğunluktan yavaşlayan 3G ve 4G ağlarını rahatlatabileceğini savundu.


  Görüş Bildir