Euro
10.041
0.62%
Dolar
8.4783
0.87%
Altın
493.91
0.99%
Borsa
1.414
0.35%
Bitcoin
334.214
4.19%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 27 C

  Inge Lehmann Google'a doodle oldu

  Google, Dünya'nın iç çekirdeğini keşfeden deprem bilimci Inge Lehmann için bir Doodle hazırladı.
  • İHA
  • 13.05.2015 - 10:57
  Inge Lehmann Google'a doodle oldu

  lehmann

  Google'a bugün doodle olan Inge Lehmann kimdir diye merak edenlere hemen söyleyelim, Inge Lehmann aslında deprem bilimcidir ve Doodle olmasının sebebi ise bugün 127'nci doğum günü olmasıdır.

  DÜNYA'NIN İÇ ÇEKİRDEĞİNİ KEŞFETTİ

  Inge Lehmann Kopenhag’da Osterbro bölgesinde dünyaya gözlerini açan ve Dünya'nın iç çekirdeğini keşfeden bir sismologdur. En önemli keşiflerinden birisi de P dalgası yani Sismik dalga oldu.

  Inge Lehmann Google a doodle oldu #2

  INGE LEHMANN KİMDİR?

  Google'ın yeni doodle'ı olan Inge Lehmann, deprem bilimcidir. Hayatı ve biyografisi hakkında kısaca ansiklopedik bilgiler şöyle: Inge Lehmann 13 Mayıs 1888 yılında Kopenhag'da Osterbro bölgesinde dünyaya geldi. Dünya'nın iç çekirdeğini keşfeden bir sismologdur. En önemli keşiflerinden biri de P dalgası (Sismik dalga) olmuştur.

  Inge Lehmann Google a doodle oldu #3

  Wikipedia'da P dalgası hakkında şu bilgilere yer verilmektedir... "Levha Tektoniği prensipleri ile yerkabuğunun rijit (katı) kısmında meydana gelen gerilmeler, bu enerjilerini fay hareketleriyle (yanal atılımlı, düşey atılımlı, çapraz atılımlı vb.) ya da bilinen ismiyle depremlerle ortaya çıkarırlar. Deprem oluştuğu anda yeryüzüne sırası ile iki çeşit hareket dalgası ulaşır: P-dalgası (Primary-wave,öncül dalga) öncül dalgadır ve yer yüzeyine paralel doğrultudaki titreşimlerdir. P dalgası yıkıcı özellik içermeyip buna rağmen yayılımı paralel olduğu için, ilk olarak yeryüzüne varan titreşimdir.

  S-dalgası ise (Secondary-wave, ikincil) yer yüzeyine göre dik yönde hareket eder.

  P ve S dalgaları içinden geçtikleri ortama göre 5 ile 15 km/saniyede ilerler. S dalgaları ilerleme hızı P dalgalarına göre yarı yarıyadır. Deprem dalgalarının hızı, içinden geçtikleri ortamın yoğunluğuna bağlıdır. P ve S dalgaları yer kabuğunun derinliklerinde, yer tabakalarının türüne bağlı olarak (kömür katmanı, çamur, petrol, kayaç gibi), bir kayaç türünden diğerine geçerken kırılırlar. Yer bilimciler, dalgaların kırılma şekillerini inceleyerek yerkürenin derinliklerinin bir modelini yaratabilirler."

  ALDIĞI ÖDÜLLER

  Aldığı bazı ödüller şunlardır:

  Harry Oscar Wood Award (1960)

  Emil Wiechert Medal (1964)

  Gold Medal of the Danish Royal Society of Science and Letters (1965)

  Tagea Brandt Rejselegat (1938 and 1967)

  Fellow of the Royal Society (1969)

  William Bowie Medal (1971, ödülü ilk defa bir kadın almıştır)

  Medal of the Seismological Society of America (1977)

  Ayrıca 3 farklı ülkede adını taşıyan köprüler de bulunmaktadır. Inge Lehmann, 21 Şubat 1993 yılında, 104 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir