İngiliz polisinden İHA'lara karşı kuş önlemi
Ajanslar

Suç amaçlı kullanılan İHA'lara karşı Hollanda polisi eğitimli kartalları göreve başlatacağını açıklamıştı. Hollanda'dan sonra İngiltere'de de benzer bir adım atılarak kuşlar eğitime alındı.

LONDRA POLİSİNDEN AÇIKLAMA

Londra Polis Teşkilatı Başkanı Sir Bernard Hogan-Howe, yaptığı açıklamada, Hollanda'da geliştirilen "insansız hava araçlarına (İHA) kartal önlemi"nin Londra'da uygulamaya geçirilmesi için çalışmalar yürütüldüğünü duyurdu.

İngiliz polisinden İHA'lara karşı kuş önlemi

Uzaktan kumandayla yönetilen İHA'ların suç olaylarındaki kullanımında artış yaşandığına vurgu yapan Hogan-Howe, bu cihazların engellenmesi çerçevesinde Hollanda merkezli şirket Guard From Above'ın (GFA) kartalları eğittiğini ve bu özel eğitimli kartalların havada cihazlara saldırarak düşmelerini sağladığını anlattı.

İHA'LARLA İŞLENEN SUÇLAR

Hogan-Howe, hırsızlık gibi olaylarda evlerin içlerinin gözetlenmesi ve hapishanelere uyuşturucu sokulması için İHA'ların sıkça kullanıldığını belirterek, "Tüm yeni girişimci fikirler ilgimizi çekiyor. Hollanda polisinin kartal kullanma önlemini inceliyoruz" dedi.

Drone avlayan kartal VİDEO

İngiltere Adalet Bakanlığı'ndan daha önce yapılan bir açıklamada, geçen yıl İngiltere ve Galler'deki bazı hapishanelere İHA'larla cep telefonu ve uyuşturucu sokulduğunun tespit edildiği kaydedilmişti.