Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
0
0.00%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C

  İngiltere'de Facebook ve Twitter'a yaptırım istendi

  İngiliz Dijital İletişim ve İstihbarat Kurumu Başkanı Robert Hannigan, Facebook ve Twitter'ın teröristlerin bilgilerini paylaşmaya yanaşmadığını açıkladı. Hannigan, sosyal paylaşım sitelerine yaptırım istedi.
  • 05.11.2014 - 09:36
  İngiltere'de Facebook ve Twitter'a yaptırım istendi

  face

  Ortadoğu merkezli terör örgütlerinin özellikle sosyal medya ve paylaşım siteleri üzerinden örgütlendikleri tartışmaları yoğunlaşırken, Facebook ve Twitter'a İngiltere'den şok bir suçlama geldi.

  İngiliz Dijital İletişim ve İstihbarat Kurumu (GCHQ) Başkanı Robert Hannigan, sosyal paylaşım sitelerinin, özel hayatı koruma adına teröristlerin bilgilerini istihbarat birimleriyle paylaşmaktan kaçındıklarını belirtti.

  TERÖRİSTLER SOSYAL MEDYAYI TERCİH EDİYOR

  Financial Times gazetesinde dün konuyla ilgili bir makalesi yayımlanan Robert Hannigan, teröristlerin özellikle sosyal medyayı tercih ettikleri bilinmesine rağmen, yetkililerin önlem almamakta direndiklerini ifade etti. "Özellikle Twitter ve Facebook teröristlerin kumanda ve kontrol merkezi haline geldi" yorumunda bulunan Hannigan, söz konusu şirketlerin bu rahatsız edici gerçek ile yüzleşmelerinin zamanının geldiğini yazdı.

  MUTLAK HAK DEĞİL

  Makalesinde, özel hayatın "mutlak hak" olmadığının da altını çizen Robert Hannigan, İngiltere'de üzerinde çalıştığı yeni yasanın, teröristleri takip ve izleme yetkisini istihbarat birimlerine vermesi gerektiğinin de altını çizdi. Kuzey İrlanda ile barış sürecindeki aktif rolüyle tanınan ve istihbarat başkanlığı görevine de geçtiğimiz hafta başlayan Robert Hannigan'ın sosyal medyayla ilgili yorumları ciddi eleştiriler de aldı. Uluslararası Mahremiyet Kurumu'ndan yapılan açıklamada, "Hanning sosyal medyayı kınamak yerine, Edward Snowden'ın sızdırdığı belgelerin ardından çıkan tartışmalara bakmalı" denildi.

  IŞİD SOSYAL MEDYADA BAŞARILI

  IŞİD başta olmak üzere, Ortadoğu'daki silahlı örgütlerin sosyal medya üzerinden yaptıkları tanıtım ve reklam kampanyaları, örgütlere katılımın artmasında birinci derecede etkin rol oynuyor. Özellikle IŞİD, sosyal medyayı başarılı şekilde kullanmasıyla biliniyor.


  Görüş Bildir