Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
481.232
1.18%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C
  iOS 8 ve Android 5.0 Lollipop karşılaştırması

  iOS 8 ve Android 5.0 Lollipop karşılaştırması

  iOS 8’de olan ancak Android 5.0 Lollipop’da eksik olan ya da tam tersi durumda karşımıza çıkan 8 özelliği inceleyelim.
  • 27.10.2014 - 10:56

  Androa

  Mobil işletim sistemi deyince akla ilk önce Android ve iOS geliyor. Google ve Apple’ın mobil işletim sistemi Android ve iOS, mobil pazarda kıyasıya yarış içindeler. Her iki üretici de kendi mobil işletim sisteminde en iyi özelliği sunmak için çaba sarf ediyor.

  iOS 8 ve Android 5.0 Lollipop karşılaştırması #2

  Birbirlerinden farklı tasarıma sahip işletim sistemleri ile çalışan cihazların kullanıcıları da zevkine göre olanı tercih ediyor ve kullandıkları işletim sisteminin daha iyi olduğunu iddia ediyorlar. Peki Android'in yeni sürümü 5.0 mı daha iyi yoksa iOS 8 mi? Karşılaştıralım;

  ANDROİD'İN RAHAT AYGIT PAYLAŞIMI SAĞLAYAN MİSAFİR MODU

  Örneğin evinizde bir tablet var ve bu tableti bütün aile kullanıyor. Google Android işletim sisteminde çocuklarınızın tabletiniz veya telefonunuzla rahatça oynamasına izin verebileceğiniz Misafir Modu özelliğini sunuyor.

  iOS 8 ve Android 5.0 Lollipop karşılaştırması #3

  Misafir Modu ile başka kişiler sizin özel verilerinize erişemeyecek ve onlara ayrı bir oturum sunacak. Apple’da  iOS 8 ile Aile Paylaşımı diye bir özellik sunuyor ancak bu özellik sadece uygulama satın almada ve cihazlar arasında program paylaşmada kullanılıyor.

  iOS'UN SAĞLIK UYGULAMASI VE HEALTHKİT PLATFORMU

  Samsung'un akıllı telefonlarda ilk olarak kalp hızı sensörü özelliğini sunmasına rağmen, Google’ın mobil işletim sistemi Android 5.0 sabit olarak herhangi bir sağlık uygulaması ile gelmiyor. Şu anda, kendi özel sağlık platformunu oluşturmak, sensörler ve giyilebilir cihazlar ile entegre ilgili özellikler üreticilerin isteğine kalmış. Ancak Apple’ın, mobil sağlık için oldukça planları var. iOS 8’de Health sağlık uygulaması yerleşik olarak geldiği gibi şirket, Apple Watch gibi gelecek iOS uyumlu takılabilir aksesuarlar için ortak bir platform olarak geliştirilen tam donanımlı bir sağlık izleme platformu tanıttı.

  iOS 8 ve Android 5.0 Lollipop karşılaştırması #4

  ANDROİD'İN PİL TASARRUFU ÖZELLİĞİ

  Google, Android 5.0 ile devre dışı performansını azaltan, titreşim sınırlayıcı ve diğer yerlerde tasarruf sağlayarak cihazınıza 90 dakika kadar kullanım ilave eden bir pil özelliği tanıttı. Ayrıca, Lollipop’ın bir geliştirici önizleme sürümünü çalıştıran ve Android Kitkat sürümünü çalıştıran Nexus 5 arasında yapılan pil testinde, Google'ın enerji tüketimi revizyon özelliği Project Volta’nın, Lollipop ile çalışan Nexus 5’in pil ömrünü tam bir saat on beş dakika uzattığı görüldü. Ancak Apple, iOS ile pil ömrü uzatıcı herhangi bir özellik sunmuyor.

  iOS 8 ve Android 5.0 Lollipop karşılaştırması #5

  İOS 8'İN EKRAN ALANI ÇALIŞMASI İÇİN MANZARA MODU

  Büyük ekran Android'li phablet akıllı telefonunuzu çevirerek manzara modunda ana ekran ve menüleri gezmeyi deneyin. Tabii ki yapamazsınız! Bunun için üçüncü parti bir uygulama indirip kurmanız gerekiyor ama o da her zaman güvenilir bir çözüm değil.

  Apple ise iPhone 6 Plus ile bu özelliği yerleşik olarak sunuyor. Yani telefonunuzu yan çevirerek internet üzerinde gezineceğiniz gibi telefonunuzun içindeki menü ve uygulamaları da bu şekilde kullanabilirsiniz.

  iOS 8 ve Android 5.0 Lollipop karşılaştırması #6

  ANDROİD'İN GÜVENLİK İÇİN AKILLI KİLİDİ

  Android bugüne kadar, güvenilen bir akıllı telefon, tablet, giyilebilir, hatta bir Bluetooth bağlantılı araç ile eşleştirerek bir cihazı sabitlemenize izin veren tek işletim sistemidir. Ayrıca Android, kullanıcılarına özel modeller çizimi ve Yüz kilidini kullanma dahil en az beş farklı cihaz kilidi mekanizması ayrıcalığı sunuyor. iOS ise sadece dokunarak, dört haneli bir pin girerek veya Touch ID parmak izi okuyucu özelliği ile buna izin veriyor. Yeterli olabilir belki ama yine de Android bu konuda daha fazla seçenek sunuyor.

  iOS 8 ve Android 5.0 Lollipop karşılaştırması #7

  iOS'TA BAĞLI BİR EKOSİSTEM İÇİN ATLATMA VE SÜREKLİLİK

  Apple yapı ve ekosistemi korumak için gerçekten iyi ve masaüstü bilgisayarınızda işlem yapmak için iOS 8 ile Mac OS X Yosemite kombinasyonu yaptı. Şimdi bir e-postayı iPhone'unuzda yazmaya başlayabilir ve Mac'inizin başına oturduğunuzda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. İsterseniz Mac'inizde ziyaret ettiğiniz bir sayfayı, iPad'inizde incelemeye devam edebilirsiniz.

  Aygıtlarınızı ortak bir iCloud hesabına bağladığınızda tüm bunlar otomatik olarak gerçekleşir. Handoff özelliğini Mail, Safari, Pages, Numbers, Keynote, Harita, Mesajlar, Anımsatıcılar, Takvim ve Kişiler gibi en sevdiğiniz uygulamalarla kullanabilirsiniz. Üstelik, geliştiriciler Handoff'u kendi uygulamalarına da ekleyebilir.Ancak bu işlemi Pushbullet ve AirDroid gibi üçüncü parti uygulamalar sayesinde Android ve PC bağlantı bağlantısı kurabiliyorsunuz.

  iOS 8 ve Android 5.0 Lollipop karşılaştırması #8

  ANDROİD'İN USB YIĞIN DEPOLAMA DESTEĞİ

  ilk iPhone'dan bu yana yedi yıl geçti ancak hala bir Windows bilgisayara USB takarak fotoğraf ve diğer dosyalarınıza erişemiyorsunuz. Bir Android cihazı ise veri depolama ihtiyaçları için flash bellek kullanabiliyor. Ancak iOS kullanıcıları iTunes üzerinden tüm dosya transferlerini gerçekleştirmek zorunda. Ayrıca, Android cihazınızın depolama alanını microSD kart yuvası özeliği ile genişletmek için özgürsünüz. Yani iOS bu konuda herhangi bir seçenek sunmuyor.

  iOS 8 ve Android 5.0 Lollipop karşılaştırması #9

  iOS'TA DAHA İYİ GRAFİKLER İÇİN METAL API

  iOS, mobil oyun bölümünde Android ve diğer rakipleri karşısında büyük bir avantaja sahiptir. iOS 8, App Store'un açılışından beri geliştiricilerin başına gelen en güzel şey. iOS için yepyeni alanlar açıyor, uygulamalarının içerik ve işlevlerini genişletme olanağı sağlıyor. Olağanüstü birçok özelliğe ve kapasiteye imkan sağlayacak 4.000'in üzerinde yeni API içeriyor. Ve tabii ki oyun dünyasında çığır açacak birçok yeni teknolojiyi sunuyor. Tüm bunlar, imkansız bildiğimiz şeylerin şimdi mümkün olabileceği, heyecan verici yeni uygulama ve oyunun bizi beklediği anlamına geliyor. Apple iOS platformlarındaki oyunların performansını artırmak için “metal kod” adı ile geliştiricilere Metal API kütüphanesi sundu. Bu şekilde yakın gelecekte iOS cihazlarda konsol kalitesinde grafiklerle sahip oyunlar görebileceksiniz. Android üzerinde henüz böyle bir çalışma yok.

  iOS 8 ve Android 5.0 Lollipop karşılaştırması #10

  ANDROİD'İN UYGULAMA YÖNETİMİ VE UYGULAMASI GİZLEME ÖZELLİĞİ

  Bir iOS cihaz üzerinde bir uygulamayı yükledikten sonra bir uygulama ile silebilirsiniz. iOS mümkün olduğunca basit olacak şekilde tasarlanmıştır ve yeterince adil bir işletim sistemi. Ancak, Android daha fazlasını yapmanızı sağlar. Örneğin, tamamen bir uygulamayı kaldırabilirsiniz ya da sadece kullanılan eski bir sürümüne ücretsiz olarak geri dönebilirsiniz.

  Zaman içinde birçok internet tarayıcısı erişilebilir duruma geldiyse de, Safari halen iOS işletim sisteminin kalıcı varsayılan tarayıcısı. Bu demek oluyor ki eğer size mesaj yada e-posta yoluyla bir Web bağlantısı gelirse, otomatik olarak Safari tarafından açılıyor. Ancak Android’e yüklediğiniz tarayıcıyı varsayılan yaparak, e-posta istemcisi, fotoğraf editörü gibi uygulamaları istediğiniz tarayıcıdan açabilirsiniz.

  iOS 8 ve Android 5.0 Lollipop karşılaştırması #11

  iOS'TA DAHA AZ DİKKAT DAĞITICI GÜDÜMLÜ ERİŞİM

  Güdümlü erişim cihazınızı tek bir uygulama ile sınırlama yapmanızı sağlayan şık bir özellik. Örneğin; açık olan görev ile ilgisi olmayan ya da yanlış bir hareket ile oyalamaya neden olacak ekran alanlarını devre dışı bırakabiliyorsunuz. Ayrıca donanım düğmelerini de devre dışı bırakıp, portre görünümden manzara moduna geçişi engelleyebiliyorsunuz. iphone kullanıcısı ebeveynler için, IOS'in "Güdümlü Erişim" özelliği ekranı geçici süre kilitleme imkanını sunuyor. Böylece cep telefonunda oyun oynayan çocukların diğer uygulamalara girmesi engellenmiş oluyor. Google Android üzerinde henüz böyle bir özellik sunmadı.

  iOS 8 ve Android 5.0 Lollipop karşılaştırması #12

  ANDROİD'İN KOMPLE NFC DESTEĞİ

  Android, Windows Phone, hatta BlackBerry OS yıllardır tam NFC desteği sunuyor. Ancak Apple yıllarca bu özelliği işletim sistemine eklemedi. Mobil ödeme özelliği Apple Pay ile NFC özelliği geldi ancak, şu an için NFC sadece Apple Pay ile kullanılabilecek.

  Bu demek oluyor ki NFC sayesinde yapabileceğiniz tek dokunuşla fotoğraf aktarma, kişi rehberi gönderme gibi şeyler mümkün olmayacak ve ayrıca Bluetooth hoparlör ve benzeri aksesuarların cihazlarla eşleştirilemeyecek. Bunun nedeni ise NFC kullanan farklı uygulamaların geliştirilmesi için API’sinin üçüncü parti geliştiricilere açılmaması. Tabi ki bu durum ilelebet böyle sürmeyecek ama Apple'ın yaptığı açıklamaya göre iPhone 6 serisinin “en az bir yıl süresince” bu özelliklerden mahrum kalacağı anlaşılıyor.

  iOS 8 ve Android 5.0 Lollipop karşılaştırması #13

  iOS'TA AİLE İÇİ PAYLAŞIM

  Aile İçi Paylaşım sayesinde ailenizin altı üyesi, hesaplarını paylaşmak zorunda kalmadan iTunes ve App Store'dan satın aldıklarını paylaşabilir. Tüm alışverişler tek kredi kartıyla ödenebilir ve çocukların harcamaları ebeveynlere ait aygıtlardan onaylanabilir. Fotoğraflarınızı, aile takviminizi ve çok daha fazlasını kolayca paylaşarak hep iletişim halinde kalabilirsiniz. Ancak Google Play üzerinde bu tür bir özellik bulunmuyor. Sadece hediye çeki sistemi var.

  iOS 8 ve Android 5.0 Lollipop karşılaştırması #14

  ANDROİD İLE WORL WİDE WEB'DEN UYGULAMALAR YÜKLEYİN

  Android, istediğiniz herhangi bir yerden uygulamaları ücretsiz yüklemek için izin veriyor. Ancak web sitelerinden kaynaklanan üçüncü parti uygulamaların zarar verme potansiyelini kabul ederek bu işlemi yapıyorsunuz. IOS üzerinde ise sadece Apple App Store üzerinden yükleme yapabiliyorsunuz.

  iOS 8 ve Android 5.0 Lollipop karşılaştırması #15

  iOS'TA KULLANICILAR ARASINDA SÜREKLİ KONUM PAYLAŞMA

  Bir iphone’dan mesaj alırken kullanıcılar birbirleri ile gerçek zamanlı olarak konumlarını paylaşabiliyorlar. Bu şekilde kullanıcılar birbirini harita üzerinde kolayca izleyebilecekler. Andrid üzerinde bunu yapmak için üçüncü parti uygulamalar kullanmak gerekiyor.

  iOS 8 ve Android 5.0 Lollipop karşılaştırması #16


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir