Petrol
76.82
-0.45%
Euro
19.683
0.48%
Dolar
18.6418
0.05%
Altın
1.073
0.24%
Borsa
4856
0.60%
Bitcoin
325.915
2.57%
15ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 15 C

  iPhone 5S'de parmaklar güvence altında

  Parmak izi tanıma özelliği olan iPhone 5S, biyometrik güvenlik hakkında bazı endişeler doğurdu.
  • 16.09.2013 - 11:29
  iPhone 5S'de parmaklar güvence altında

  iPhone 5S de parmaklar güvence altında #1

  iPhone 5S, sahip olduğu grafik işlemci birimli ve hareket sensörlü çipi, parmak izi tarama özelliği ve ağır çekim yapabilen kamerasıyla mobil sektörüne damga vuracak bir cihaz. Ancak akıllı telefonlara birçok ilk getiren bu telefon, parmağınız için ne kadar güvenli? iPhone 5S'in sahip olduğu biyometrik güvenlik, hırsızların parmak peşine düşebileceği endişesini beraberinde getirdi. Geçtiğimiz yıl Malezya'da biyometrik güvenlik sistemine sahip olan bir Mercedes S sınıfı otomobilin kesik bir parmak aracılığıyla çalınması, bu endişeleri artırdı.

  Güvenlik uzmanları ise iPhone 5S üzerinde yaptıkları ön incelemelerde 'parmakların güvence altında olduğu' açıklamasını yaptı.

  RADYO FREKANS TARAMASIYLA TANIYOR

  Mashable sitesinin haberine göre, güvenlik uzmanlarının açıklaması şu şekilde: "iPhone 5S'in Touch ID adı verilen sensörü, üst deri altındaki tabakaları radyo frekans taramasıyla tanıyor. Bu da parmak ucunun canlı, yani kullanıcının parmağına bağlı olmasını gerektiriyor."

  CANSIZ PARMAK İŞE YARAMAZ

  California merkezli parmak izi tarayıcı teknolojileri sunan Validity Sensors şirketin teknoloji şefi olan Sebastien Taveau, "Radyo frekans kapasitif sensör, sadece canlı bir parmaktan görüntü alacak şekilde geliştirildi... Biyometrik sektöründe kimse kesik parmaklar veya cesetlerden konuşmak istemez. Ancak tüketicilerin korkularını gidermek zorundayız" dedi.


  Görüş Bildir