Euro
10.1322
0.18%
Dolar
8.6435
-0.1%
Altın
491.88
-0.08%
Borsa
1.407
1.58%
Bitcoin
376.630
7.00%
15ºC
İstanbul
Bulutlu 15 C

  iPhone kullanıcılarına acil durum bildirimi: Evde kal Türkiye

  Türkiye’deki bazı iPhone kullanıcılarına, "Evde kal Türkiye" mesajı içeren Acil Durum Uyarısı (Test Alert Notification) geldi. Peki bu ne anlama geliyor? Tüm detayları sizler için derledik.
  • Haber Merkezi
  • 24.07.2021 - 10:41
  • Güncelleme : 24.07.2021 - 13:58
  iPhone kullanıcılarına acil durum bildirimi: Evde kal Türkiye

  Türkiye’deki bazı iPhone kullanıcıları, telefonlarına Acil Durum Uyarısı (Test Alert Notification) geldiğini bildiriyor.

  Test bildirimi olarak gönderilen mesajda "Evde kal Türkiye" ibaresinin tam üç kez gönderilmesi, bazı kullanıcıları korkuttu.

  Apple'ın acil durum bildirimleri özelliği aslında yurt dışında sıkça kullanılan bir durum. Apple ise söz konusu özellikle ilgili şu ifadeleri kullanıyor:

  “iPhone ve Apple Watch’unuzda acil durum, hükümet ve kamu güvenliği uyarıları alabilirsiniz. Acil bir durumda şunlarla karşılaşabilirsiniz:

  • Ülke veya bölgenizdeki hükümet tarafından yayınlanan uyarılar.
  • Güvenlik veya yaşamla ilgili yakın tehdit içeren durumlara ilişkin uyarılar.
  • Olağanüstü iklim koşullarına ilişkin uyarılar.
  • AMBER uyarıları (America’s Missing: Broadcast Emergency Response).
  • Kamu Güvenliği Uyarıları.

  TEST AMAÇLI GÖNDERİLDİ

  Apple'ın ülkemizdeki iPhone kullanıcılarına gönderdiği "Evde kal Türkiye" mesajında ise, bu bildirimin test amaçlı gönderildiği açıkça belirtiliyor.

  acil durum bildirimi

  VODAFONE TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA

  Kullanıcıların oldukça rahatsız olduğu olay sonrası, Vodafone Türkiye'den bir açıklama geldi. Twitter üzerinden paylaşılan açıklamada Vodafone, "24 Temmuz 2021 Cumartesi sabah saatlerinde bazı iPhone kullanıcılarının telefonlarına Acil Durum Uyarıları kapsamında "Evde Kal Türkiye" bildiriminin iletildiği tespit edilmiştir. Konu teknik ekiplerimiz tarafından araştırılmaktadır. Yaşanan aksaklık ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz." ifadelerini kullandı.

  vodafone

  ACİL DURUM UYARISI BİLDİRİMLERİ NASIL KAPATILIR

  Acil Durum Uyarısı Bildirimleri (Emergency Alert) seçeneğini kapatmak için iPhone'unuzdan Ayarlar > Bildirimler yolunu izleyin.

  Ardından sayfayı en alta kaydırın ve Hükümet Uyarıları'nın altında, ilgili uyarı türünü açın veya kapatın. Ayrıca "Test Alert Notification" seçeneğini de kapalı hale getirebilirsiniz.

  Söz konusu özellik, hava olayları ve diğer doğal afetler gibi anlık bilgilendirici mesajları veya hükümet uyarılarını devre dışı bırakacaktır. Bu nedenle bildirimleri kapatmanızı tavsiye etmiyoruz.

  emergency alerts

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir