iPhone tarihi değiştirince kendi kendini imha ediyor
Ajanslar

Eğer iPhone 5S, iPad Mini 3, iPad Air veya daha güncel Apple ürünlerinde sıradışı bir hata keşfedildi. Bu işlem iOS cihazınızı bir tuğlaya çevirmek dışında başka bir işe yaramıyor.

iPhone tarihi değiştirince kendi kendini imha ediyor

1 OCAK 1970 YAPARSANIZ CİHAZ İMHA OLUYOR

Amerikalı bir kullanıcı tarafından farkedilen bu bug (güvenlik açığı), cihazınızın tarihini 1 Ocak 1970 yapıp cihazınızı yeniden başlattığınızda Apple logosunda kalmasına neden oluyor ve kullanılmasını imkansız hale getiriyor.

APPLE AÇIKLAMA YAPMADI

Bu durumdaki bir cihaza iTunes üzerinden müdahale etmeniz de imkansız. Nedeni hakkında herhangi bir bilgi bulunmayan bu açık hakkında Apple da sessizliğini koruyor. Bu olayı farkeden kullanıcı bir Apple Store'a gidip durumu anlattığında Genius'ın bile olaya bir açıklama getiremediğini belirtiyor. Cihazı yenilemekten başka bir çare olmadığını belirten Genius, kullanıcıya yeni cihaz vermiş.

ESKİ CİHAZLARDA AYNI SORUN YOK

Shiftdelete'in haberine göre işin ilginç tarafı ise, belirttiğimiz cihazlardan daha eski cihazlar için böyle bir tehlikenin bulunmuyor olması. Mesela bir iPhone 5'iniz var ise, tarihinizi 1 Ocak 1970 yaptıktan sonra yeniden başlatabilirsiniz.