IŞİD'in Facebook'u kapatıldı

Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerindeki hesaplarına uygulanan sansürden rahatsız olan IŞİD'in 5elafabook adıyla kendi sosyal paylaşım sitesini açtığı iddia edilmişti.

IŞİD BAĞLANTISI REDDEDİLDİ

Tasarım olarak Facebook'a benzerliğiyle dikkat çeken 5elafabook adlı sosyal paylaşım sitesi, ilerleyen saatlerde geçici olarak kapatıldı. 5elafabook adlı site kapatma gerekçesi olarak, "üyelerin kimliklerini koruma"yı gösterdi ve IŞİD ile bağlantılı olduğu iddialarını reddetti.

IŞİD'in Facebook'u kapatıldı

Alman gazetesi Bild’in haberine göre sitenin İngilizce, Almanca ve İspanyolca dil seçenekleri bulunuyordu. Sayfadaki dünya haritası üzerinde de IŞİD bayrakları yer alıyordu. Site dün sabah saatlerinde aktifken ilerleyen saatlerde yoğun tıklanma nedeniyle ulaşılamaz hale geldi. Daha sonra da geçici olarak kapatıldı. Kapatma gerekçesi olarak "üyelerin kimliklerini koruma" gösterildi.

IŞİD SANSÜRDEN KURTULMAYI AMAÇLIYOR

Siteye girildiğinde görülen açıklamada 5elafabook'un IŞİD'in sponsorluğunda kurulmadığı belirtildi. Bild gazetesi, sitenin Mısır merkezli olduğunu yazdı. Twitter ve Facebook’ta birçok hesabı kapatılan IŞİD’in bu site sayesinde Batılı sosyal medya ağlarının sansüründen kurtulmayı amaçladığı ifade ediliyor.