Euro
15.2779
0.23%
Dolar
13.4425
0.13%
Altın
795.2330
-0.07%
Borsa
2,041.47
-0.03%
Bitcoin
567.795
-0.58%
5ºC
İstanbul
Çok bulutlu 5 C
  İsrail'in rahatsız olduğu Göktürk Çin'e uğurlandı

  İsrail'in rahatsız olduğu Göktürk Çin'e uğurlandı

  Milli uydumuz uzaya fırlatılmak üzere Çin'e gönderildi.
  • 07.11.2012 - 13:24

  İsrail in rahatsız olduğu Göktürk Çin e uğurlandı #1

  Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacı doğrultusunda üretilen yer izleme istasyonu, uzaya fırlatılmak üzere Çin'e uğurlandı. Türkiye'nin ilk askeri keşif uydusu Göktürk-2, 25 metrelik çözünürlüğe sahip. Türkiye fırlatma teknolojisine sahip olmadığı için, uydu Çin'den fırlatılıyor.

  "DÜNYANIN HER YERİNDEN GÖRÜNTÜ ALMA İMKANIMIZ OLACAK"

  Törende konuşma yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "İlk milli yer gözlem uydumuzu 2010 yılında göndermiştik. O uydu ile Türkiye'nin yüzde 98'ini görebiliyorduk. Şimdi Göktürk-2 ile dünyanın her yerinden görüntü alma imkanımız olacak. Bu teknoloji sayesinde hem askeri hem de sivil birçok konuda fayda sağlayacağız." diye konuştu.

  İSRAİL BU DURUMDAN RAHATSIZ

  İsrail'in ülkesinin yüksek çözünürlüklü fotoğrafını çekebilecek Göktürk uydusunu istemediği biliniyor.

  "BİZİM TOPRAKLARIMIZI GÖRÜNTÜLEYEMEZ"

  Göktürk uydusu projesindeki kamera krizi, Tel Aviv yönetiminin, kameraları hazırlayan şirkete "Bizim topraklarımızı görüntüleyemez" şartını koştuğu haberleriyle gündeme taşınmıştı.

  TÜRKİYE'NİN UZAYA UYDU FIRLATMA HEDEFİ

  Aralık ayı sonunda Çin'den uzaya fırlatılacak Göktürk uydusu 140 milyon TL değerinde. Türkiye'nin kendi uydusunu üretebildiğini, ancak hala uzaya fırlatma teknolojisine sahip olmadığını belirten Teknoloji Bakanı Ergün, "1 metreden 20 cm'ye kadar çözünürlüğe ulaşan uyduları uzaya fırlatma hedefindeyiz. Bu projeler Türkiye'nin teknoloji seviyesini gösteriyor. Kompleksler sona ererek, öz güvenler geliyor." ifadesini kullandı.

  İsrail in rahatsız olduğu Göktürk Çin e uğurlandı #2

  İLK GÖRÜNTÜ ARALIK AYI SONUNDA ALINACAK

  Öte yandan 2007 Mayıs tarihinde başlanan projenin bu yıl sonunda tamamlanması ve aralık ayı sonunda uzaydan ilk görüntülerin alınması bekleniyor. Proje, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, TÜBİTAK, TUSAŞ ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ortaklığınca hayata geçirildi.


  Görüş Bildir