Petrol
97.31
-0.09%
Euro
18.3919
-0.12%
Dolar
17.8724
0.02%
Altın
1.026
-0.30%
Borsa
283
-1.57%
Bitcoin
433.611
4.73%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C
  Japonya'da yürüyemeyen hastalar için robot üretildi

  Japonya'da yürüyemeyen hastalar için robot üretildi

  Japonya'nın başkenti Tokyo'da bir araştırma enstitüsünde yürüyemeyen hastalar için Robear isimli robot üretildi.
  • 26.02.2015 - 09:36

  İnsan hayatını kolaylaştıran buluşlarıyla şaşırtan Japon bilim adamları şimdi de yaşlı ve yürüyemeyen hastalar için bir robot geliştirdi.

  Tokyo merkezli Riken Enstitüsü'nde araştırmalarını sürdüren bilim adamları, yatalak hastaları kucaklayarak kaldırıp taşıyan, ardından yeniden yataklarına yatıran bir robot geliştirdi.

  Japonya da yürüyemeyen hastalar için robot üretildi #1

  KUTUP AYISI YAVRUSU GÖRÜNÜMÜNDE

  Baş kısmı kutup ayısı yavrusu görünümünde olduğu için Robear olarak isimlendirilen robot sağlık kuruluşlarının dikkatini çekiyor..

  TAM ŞARJ İLE 5 GÜN KULLANIM

  Tanıtım gününde bir kadını kucaklayıp yatağa koyan robot, yüzündeki tebessümle hastalara moral veriyor. Robot tam şarj ile 5 güne kadar kullanım imkanı veriyor.

  Japonya da yürüyemeyen hastalar için robot üretildi #2

  ŞİRİNLİK NEDENİYLE BU YÜZ MODELİ SEÇİLDİ

  Riken Enstitüsü yetkilileri, Robear'ın hastaya yardımın yanı sıra psikolojik destek de sağlamak üzere tasarlandığını vurguladı. Robear'ı geliştiren ekibin başkanı Dr. Toshiharu Mukai, "Tasarımcılarımız çeşitli modeller üzerinde çalıştı. Biz de kutup ayısı yavrusu yüzündeki şirinlik nedeniyle bu yüz modelini seçtik. Çok uzak olmayan bir gelecekte, Robear'ın sağlık sektöründe aktif şekilde kullanılabilmesini umuyoruz" dedi.

  Japonya da yürüyemeyen hastalar için robot üretildi #3

  JAPONYA'DA BAKIMA MUHTAÇ SAYISI FAZLA

  Doğum oranlarının düştüğü ve yaşlı insan sayısının rekor düzeyde artmaya başladığı Japonya'da, bakıma muhtaç yaşlı ve hasta kişilerle ilgilenme konusunda büyük sıkıntı yaşanıyor. Genç nesillerin yoğun tempoyla çalışması nedeniyle, çok sayıda yaşlı yalnız başına ölüm gerçeğiyle yüzleşmek durumunda kalıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir