Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.755
2.11%
25ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 25 C

  Koronavirüsün 5G kaynaklı olduğuna dair çıkan haberlere karşı AB ülkeleri birleşti

  Koronavirüs salgınının kaynağının 5G teknolojisi olduğunu düşünenlerin baz istasyonlarına zarar vermesi, Avrupa ülkelerini harekete geçirdi.
  • Haber Merkezi
  • 19.10.2020 - 16:11
  Koronavirüsün 5G kaynaklı olduğuna dair çıkan haberlere karşı AB ülkeleri birleşti

  Bazı komplo teorisyenleri, Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının kaynağının 5G teknolojisi olduğunu düşünüyor.

  Salgının ilk olarak Vuhan'da ortaya çıkması ve bu şehrin 5G'nin kullanılmaya başlandığı ilk Çin şehirlerinden bir tanesi olması tartışmayı iyice alevlendirdi.

  5G İSTASYONLARI YAKILMIŞTI

  İnternette yayılan komplo teorilerini ciddiye alan bazı insanlar, geçtiğimiz aylarda İngiltere ve Fransa dahil 10 Avrupa ülkesinde çok sayıda 5G istasyonunu ateşe verip, fiber optik kablo döşeyen işçilere saldırmıştı.

  Ayrıca Belçika'da kurulan "Stop 5G" isimli bir grup, başkent Brüksel'de merkez tren istasyonu (Gare Central) önünde her ay 5G karşıtı gösteri düzenliyor.

  Koronavirüsün 5G kaynaklı olduğuna dair çıkan haberlere karşı AB ülkeleri birleşti #1

  AB ÜLKELERİNDEN ORTAK ÇAĞRI

  Avrupa Birliği ülkeleri 5G'yi, kendi kendine giden arabalardan uzaktan ameliyata ve daha otomatik üretime kadar her alanda kullanmak istiyor.

  Polonya ve İsveç dahil 15 ülkeden oluşan bir grup, Avrupa Birliği'nin 5G teknolojisi hakkında yalan haberlere karşı bir strateji geliştirmesi gerektiğini belirten bir mektup kaleme aldı.

  15 ülke, endişelerini ve önerilerini AB dijital şefi Margrethe Vestager, iç pazar komiseri Thierry Breton ve değerler şefi Vera Jourova'ya gönderdi.

  Avusturya, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Yunanistan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Portekiz ve Slovakya'nın da imzaladığı mektupta şu ifadelere yer verildi:

  "Avrupa Birliği genelinde 5G karşıtı gösterilerin arttğına tanık oluyoruz. Üye Devletler olarak, 5G hakkında çıkan yalan haberlerin önüne geçebilmek için ulusal uzmanlığımız ve en iyi uygulamalarımızla destek vermeye hazırız."

  Koronavirüsün 5G kaynaklı olduğuna dair çıkan haberlere karşı AB ülkeleri birleşti #2

  AB ülkeleri ayrıca, insanların sağlığına yönelik riskler hakkında daha fazla bilimsel araştırma yapılmasını ve 5G konusunda Avrupa çapında bir farkındalık kampanyası gerçekleştirilmesini önerdi.

  Instagram: @eshteknoloji


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir