Euro
9.7612
0.23%
Dolar
8.1113
0.28%
Altın
464.31
0.82%
Borsa
1.365
-0.87%
Bitcoin
453.010
-0.16%
13ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 13 C
  Google mahkemenin uyarısıyla o görüntüleri kaldırdı

  Google mahkemenin uyarısıyla o görüntüleri kaldırdı

  İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, şehit savcının rehin alınması görüntülerini kaldırması için Google'a 4 saat verdi. Google o içeriği kaldırdı.
  • AA
  • 06.04.2015 - 22:40

  Google mahkemenin uyarısıyla o görüntüleri kaldırdı #1

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda terör saldırısında şehit edilen savcı Kiraz'ın rehin alınması görüntüleri yayınlanan YouTube ve arama motoru Google'ın söz konusu yayınlarının, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun'un 8/2. maddesi doğrultusunda engellenmesini talep etti.

  Savcılığın talebini kabul eden İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, kararında gerekçe olarak şunları belirtti:

  ''Milli Güvenliği ve Kamu Düzenin Korunması ile suç işlenmesinin önlenmesi ve kamu görevlileriyle vatandaşların internet ortamında yer alan yasa dışı içerikler nedeniyle mağdur olmaması, zarara uğramaması, hak ve özgürlüklerin muhafaza edilmesi amacıyla talebin kabulüne karar verilmiştir."

  "Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınması görüntülerini halen yayınlamakta olan Google adlı arama motoru ile aynı yer sağlayıcı üzerinden yayın yapan YouTube adlı internet sitesinden görsel ve videoların, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun'un 8/2. maddesi uyarınca içerikten çıkarılmasına, mümkün olmadığı takdirde erişimin engellenmesine hükmedilmiştir.''

  Hakimlik, kararın yerine getirilmesi amacıyla doğrudan Erişim Sağlayıcıları Birliği'ne gönderilmesine ve en geç 4 saat içinde erişim sağlayıcısı tarafından kararın yerine getirilmesine hükmetti.

  GOOGLE'IN AVUKATI TWITTER'DAN DUYURDU

  Google'ın avukatı Gönenç Gürkaynak, Twitter hesabından söz konusu içeriğin kaldırılarak anlaşmaya varıldığını duyurdu:

  "Uyumaya gidiyorum. Bu da beni iyi tanıyanlara 'Google bu akşam kapanacak mı?' meselesinde ne noktaya gelindiğini anlatıyordur. İyi geceler."

  Google mahkemenin uyarısıyla o görüntüleri kaldırdı #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir