Petrol
76.82
0.39%
Euro
19.7408
0.27%
Dolar
18.6466
0.05%
Altın
1.075
0.36%
Borsa
4856
0.60%
Bitcoin
325.674
2.27%
14ºC
İstanbul
Hafif yağmur 14 C

  Malatyalı öğrencinin büyük başarısı

  Lise öğrencisi Feridun Balaban, geliştirdiği projeyle Amerika’da düzenlenen Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda dünya birinciliği elde etti.
  • İHA
  • 22.05.2021 - 10:00
  • Güncelleme : 22.05.2021 - 10:01
  Malatyalı öğrencinin büyük başarısı

  Malatya Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi 17 yaşındaki Feridun Balaban’ın ‘Bor ve azot katkılı, elmas gibi karbon malzemesinin çok katmanlı güneş panellerinde üst Katman olarak kullanımının panellerin verimlilikleri ve spektral etkinliklerinin incelenmesi’ projesi, geçtiğimiz yıl TÜBİTAK 51. lise Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışmasında Türkiye birinciliği elde etmişti.

  Balaban’ın eğitim gördüğü lisenin bodrum katındaki laboratuvarda geliştirdiği proje, TÜBİTAK öncülüğünde Amerika’da düzenlenen Regeneron ISEF isimli Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda Türkiye’yi temsil etti.

  DÜNYA BİRİNCİSİ

  Dünya’nın farklı noktalarından projelerin katıldığı yarışmada Balaban’ın projesi SPIE özel ödül kategorisinde dünya birincisi seçildi.

  Balaban’ın en büyük destekçisi olan Malatya Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Ümit Aslan ve öğretmenleri öğrencilerinin elde ettiğiyle büyük mutluluk yaşadı.

  Malatyalı öğrenci geliştirdiği projeyle Amerika’da birincilik kazandı VİDEO

  “GÜNEŞ PANELLERİNİN VERİMİN ÇOK ÖZEL BİR MADDEYLE ARTTIRDIM”

  Çiftçi babanın ve ev hanımı annenin çocuğu olan Feridun Balaban, geliştirdiği projeyle güneş panallerinde üretimi artırdığını belirterek “Şu an lise son sınıftayım, 3’üncü sınıftan beri bilim ve sanat merkezine geliyorum. Benim 1 tane kardeşim var. Baba çiftçi, annem de ev hanımı. Özel bir okulda tam burslu olarak eğitim alıyorum. 11’inci sınıftayken TÜBİTAK’ın lise öğrencileri arasında düzenlediği araştırma projeleri yarışmasına katıldım. Burada ilk önce Türkiye birincisi oldum. Ardından TÜBİTAK Türkiye’yi temsil etmek için Amerika’ya projeler seçti. Bu projelerden birisi de bizim projemizdi. Projemi 1 yıl boyunca geliştirdik. Projem kapsamında güneş panellerinin verimini çok özel bir maddeyle artırdım. Çok özel bir maddeyle güneş panellerinin üzerini kapladım. Güneş panellerim aynı alanda daha çok elektrik enerjisi üretti. Projem, dünyanın lisans öncesi en prestijli bilim yarışmasında özel ödül aldı ve dünya birincisi seçildi.” dedi.

  Malatyalı öğrencinin büyük başarısı #1

  “ÜLKEME BU ÖDÜLÜ GETİRMEK BENİ GURURLANDIRDI”

  Balaban, laboratuvarda kullanılan ekipmanları danışman öğretmeniyle birlikte geliştirdiklerini belirterek “İlk önce ülkeme bu ödülü getirmek beni gururlandırdı. O yüzden çok mutluyum. Ben gelecekte projemin kağıt üzerinde kalmaması, günlük hayata geçebilmesi için uğraşacağım. Fizik okumak istiyorum. Çalışmalarımı bilim ve sanat merkezinin bu laboratuvarında yürüttüm. Bu laboratuvarın birçok ekipmanını biz kendimiz geliştirdik. Çünkü bu ekipmanlar çok çok pahalıydı. Burası küçük bir laboratuvar ve okulumuzun bodrum katında. Sadece proje çalışmalarımız için ayırdığımız özel bir laboratuvar.” ifadelerini kullandı.

  Malatyalı öğrencinin büyük başarısı #2

  “KIRIK EKRANLI TELEFONUNDAN YARIM EKRANLA MAKALELER OKUDU”

  Feridun Balaban’ın geliştirdiği projede danışman öğretmen olarak görev alan kimya öğretmeni Savaş Zafer Güler ise öğrencisinin ekranı kırık cep telefonundan makale okuyarak çalışmalarını yürüttüğünü söyledi.

  Güler, “Öğrencim Feridun Balaban ile birlikte çalıştığımız projede öncelikle Malatya’da bölge yarışmasında birinci olduk. Daha sonra geçen yıl Türkiye final yarışmasına katıldık. Finalde fizik alanında Türkiye 1’incisi seçildi projemiz. Daha sonra TÜBİTAK tarafından Türkiye’yi temsil etmek üzere dünyanın en prestijli yarışması olan yarışmaya seçildik. Türkiye’yi temsil edecek birkaç projeden birisiydi. Biz o yarışmaya katılırken, gerçekten umutluyduk. Feridun gerçekten çok ciddi bir efor harcayarak, çalışmalarına devam etti. Çok fazla makale okudu, kırık ekranlı telefonundan yarım ekranıyla makaleler okudu. Normalde Feridun’un emsali gençler telefonlarında başka görsellerle hafıza alanlarını doldururlarken Feridun, bilimsel makalelerle telefonunun hafızasını dolduruyor. Çalışmalarımızı bu şekilde geliştirdik. Çalıştık, burada laboratuvarda. Şimdide dün açıklanan uluslararası yarışmada özel bir ödül kazandı. Dünya birincisi seçildi.” şeklinde konuştu.

  Malatyalı öğrencinin büyük başarısı #3

  Malatyalı öğrencinin büyük başarısı #4

  Malatyalı öğrencinin büyük başarısı #5


  Görüş Bildir