Petrol
100.94
0.25%
Euro
17.6693
0.69%
Dolar
17.2628
0.27%
Altın
968.57
0.61%
Borsa
2408
0.00%
Bitcoin
351.045
2.52%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C
  NASA kaşifi Mars'a indi

  NASA kaşifi Mars'a indi

  NASA'nın Mars kaşifi “Perseverence", Kızıl Gezegen'e indi.
  • Haber Merkezi
  • 18.02.2021 - 23:59
  • Güncelleme : 19.02.2021 - 08:32

  NASA'nın Florida'da bulunan Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'ndan 30 Haziran 2020'de fırlatılan uzay aracı, yaklaşık 470 milyon kilometrelik bir yolculuktan sonra öngörülen tarihte Kızıl Gezegen'e ulaşmayı başardı.

  Bir gün önce Perseverance'ın "mükemmel bir hat üzerinde" yol aldığını ve sorunsuz bir iniş beklediğini belirten NASA, 1970'lerde Mars'a ulaşmayı başaran Viking aracından sonra ilk kez, direkt olarak geçmiş yaşam belirtilerini bulma fırsatı yakalamış oldu.

  NASA'nın uzun vadeli hedefi, 2030'lu yıllarda Mars'a insanlı bir uzay aracı gönderebilme kapasitesine ulaşmak.

  NASA kaşifi Mars'a indi İZLE

  2.5 MİLYON TÜRK İSİMLERİNİ YAZDIRMIŞTI

  Daha önce NASA’nın başlattığı isim kampanyası ile adını duyuran Perseverance, başvuru yapan milyonlarca kişinin ismini Mars'a götürdü.

  Söz konusu kampanyaya en çok başvuru ise Türkiye’den gelmişti. Uzay aracında, Türkiye’den kayıt olan 2,5 milyon kişinin ismi bulunuyor. Söz konusu isimlerin yer aldığı çip, fırlatılmadan önce araca entegre edilmişti.

  NASA'nın uzay aracı Perseverance Mars'a sorunsuz iniş yaptı İZLE

  PERSEVERANCE ARACININ GÖREVLERİ

  Perseverance aracı, Mars'ta daha önce yaşama elverişli olmuş olabilecek bir bölgeyi araştıracak, geçmiş yaşam için izler arayacak ve yaşam içerme ihtimali en yüksek örnekleri saklayarak sonradan incelenmesini sağlayacak.

  Perseverance aracının görevleri bitmeyecek. Araç, Mars'taki toz fırtınalarının tehlikelerini araştıracak ve Mars yüzeyinde atmosferdeki karbondioksitten saf oksijen üretimi için çeşitli testler yapacak.

  NASA kaşifi Mars a indi #1

  ÇEVRESEL FAKTÖRLERİ GÖZLEMLEYECEK

  Perseverance; aynı zamanda Mars'ın yer altı sularını, hava durumunu ve iklimini araştıracak; iniş tekniklerini ve teknolojilerini test edecek ve Mars üzerinde insanlar için tehlike veya kolaylık yaratabilecek başka çevresel faktörleri de gözlemleyecek.

  Öte yandan araçla birlikte gönderilen Ingenuity adı verilen helikopter, havadan Mars yüzeyini görüntüleyecek ve gelecekteki insanlı Mars keşifleri için bölgeyi haritalandıracak. Ayrıca helikopterde bulunan ısıtıcı, aracın soğuk Mars geceleriyle başa çıkmasına yardımcı olacak.

  NASA kaşifi Mars a indi #2

  GÜNEŞ PANELLERİNİ AÇARAK KENDİ BATARYASINI DOLDURABİLECEK

  Yaklaşık 2 kiloluk helikopter, uçuş sırasında gücünü yanında bulunan Perseverance aracından almıştı. Ancak helikopter, Mars'a konumlandıktan sonra Güneş panellerini açarak kendi bataryasını doldurabilecek.

  Eğer Ingenuity başarıyla Mars'ta havalanırsa, başka gezegende uçan ilk hava aracı olarak tarihe geçecek.

  NASA kaşifi Mars a indi #3

  NASA kaşifi Mars a indi #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir