Euro
15.1931
0.86%
Dolar
13.3828
0.57%
Altın
766.88
0.73%
Borsa
1.857
2.64%
Bitcoin
771.476
1.99%
9ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 9 C

  NASA ve ABD Uzay Kuvvetleri, gezegeni korumak için güçlerini birleştiriyor

  NASA ve ABD Uzay Kuvvetleri, uzay uçuşunun geleceği ve gezegeni asteroitlerden koruyacak savunma için güçlerini birleştirme kararı aldı.
  • Haber Merkezi
  • 25.09.2020 - 11:10
  NASA ve ABD Uzay Kuvvetleri, gezegeni korumak için güçlerini birleştiriyor

  Geçtiğimiz yıl Donald Trump, uzayın başka ülkelerin eline geçmemesi için dünya üzerindeki ilk uzay kuvvetleri komutanlığını resmen kurmuştu.

  ABD Savunma Bakanlığı'na bağlı olan uzay kuvvetleri, artık NASA ile birlikte çalışacak.

  NASA yöneticisi Jim Bridenstine ve ABD Uzay Kuvvetleri (USSF) operasyon başkanı General John Raymond, söz konusu anlaşmayı duyuran bir açıklama yaptı.

  NASA’nın internet sitesinde yayınlanan bir açıklamada, “Bu anlaşma, uzay uçuşu, ABD’nin uzay politikası, uzay taşımacılığı, güvenli operasyon standartlarıyla uygulamaları, bilimsel araştırmalar ve gezegen savunması alanlarında geniş çaplı iş birliğini taahhüt ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

  donald trump

  Bildiğiniz gibi NASA, daha çok uzay keşiflerine ve bilimsel araştırmalara odaklanıyor. Ancak ABD Uzay Kuvvetleri, ülkenin uzayda söz sahibi olabilmesi için kurulan askeri bir oluşum.

  İKİ KURULUŞUN DA ORTAK YÖNLERİ VAR

  Ancak NASA yöneticisi Bridenstine’e göre, iki kurum da aynı alanı paylaşıyor ve aynı ortamda faaliyet gösteriyor. Bu nedenle her iki şirketin ortak yürütebileceği çok fazla şey var.

  NASA, AY'A YERLEŞMEK İSTİYOR

  NASA, Artemis programının bir parçası olarak, 2024'te astronotları Ay yüzeyine göndermeyi ve on yılın sonunda orada sürdürülebilir bir yaşam oluşturmayı planlıyor.

  Ajans, bir sonraki dev adım olan Mars'ın insan keşfine hazırlanmak için Ay'ı bir basamak olarak kullanacak.

  NASA'nın bu zorlu görevlerinde ise artık ABD Uzay Kuvvetleri de yanında olacak.

  Instagram: @eshteknoloji

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir