Petrol
87.88
-0.19%
Euro
17.9945
-0.14%
Dolar
18.5277
0.05%
Altın
985.75
-0.18%
Borsa
3198
0.00%
Bitcoin
363.133
4.53%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Philae topladığı tüm bilgileri gönderdi

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Cumartesi günü uyku moduna geçen Philae keşif aracının 67P kuyrukluyıldızı hakkında topladığı tüm verileri göndermeyi başardığını açıkladı.
  • 17.11.2014 - 12:59
  Philae topladığı tüm bilgileri gönderdi

  philae

  67P/Churyumov–Gerasimenko kuyrukluyıldızına inerek tarihi bir başarıya imza atan Philae keşif aracının, buzul gök cismi hakkında topladığı tüm verileri Almanya’nın Darmstadt kentindeki merkeze göndermeyi başardığı belirtildi.

  TOPLADIĞI BİLGİLERİ GÖNDERDİ

  ESA adına açıklama yapan Rosetta görevinin başındaki isim Stephan Ulamec, Philae'nin 10 deney ve gözlem cihazıyla elde ettiği bilgileri aldıklarını belirtti. Oldukça zor şartlar altında Philae'nin çok iyi çalıştığını belirten Ulamec, keşif aracının başarısından gurur duyduklarını söyledi. ESA mühendisleri, Philae'nin gönderdiği veriler üzerinde analize başladı.

  GÖLGEDE KALAN BİR ALANA İNİŞ YAPABİLMİŞTİ

  Philae, 12 Kasım'da yaptığı tarihi iniş esnasında zıpkınlarının beklendiği gibi çalışmaması üzerine belirlenen noktaya değil, gölgede kalan bir alana iniş yapabilmişti. Eğik konumda yere inen Philae, güneş panellerini de iyi konumlayamadığı için bataryalarını dolduracak Güneş ışınından mahrum kalmıştı.

  Philae topladığı tüm bilgileri gönderdi #2

  UYKU MODUNA GEÇTİ

  Tüm olumsuzluklara rağmen 67P üzerinde birçok fotoğraf çeken ve gözlem yapan Philae, kalan son enerjisiyle bataryalarındaki enerji neredeyse tükeninceye kadar sondaj yaptı ve sonrasında uyku moduna geçti.

  "GÖREV TAM BİR BAŞARIYDI"

  ESA mühendisleri, Philae uykuya dalmadan önce keşif aracının pozisyonunu az da olsa düzeltmeyi başardı. Rosetta mühendislerinden Christopher Carr, Philae'nin dört santimetre daha yukarı konumlandığını ve güneş panellerini 35 derece hareket ettirdiğini belirtti. Carr, "Tüm deney ve gözlem cihazları görevlerini yerine getirdi. Görev tam bir başarıydı" dedi.

  Philae'nin göktaşına inmesi hakkında bilmeniz gerekenler haberiPhilae topladığı tüm bilgileri gönderdi #3


  Görüş Bildir