Petrol
93.49
0.12%
Euro
18.2638
0.05%
Dolar
17.9562
-0.01%
Altın
1.027
-0.03%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
435.797
-0.77%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  Ripple (XRP) davasında kritik tarih 30 Nisan: İşte davada son durum

  Ripple ve SEC arasında devam eden davada yeni bir gelişme yaşandı. İki şirket, 30 Nisan tarihinde yeni bir toplantı yapacak. İşte Ripple (XRP) davasında yaşanan son gelişmeler.
  • Haber Merkezi
  • 23.04.2021 - 10:36
  • Güncelleme : 23.04.2021 - 10:44
  Ripple (XRP) davasında kritik tarih 30 Nisan: İşte davada son durum

  Ripple tarafından geliştirilen kripto para birimi XRP, son dönemlerde sert bir şekilde yükselmiş ve yatırımcıları memnun etmişti. Bu sert yükselişin ardında ise geçtiğimiz günlerde davanın Ripple lehine dönmesi var.

  Ripple davasındaki son gelişmelere geçmeden önce, gelin şimdiye kadar yaşanan süreci kısaca bir hatırlayalım.

  ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC), geçtiğimiz yıl aralık ayında XRP’yi menkul kıymet olarak tanımlamış ve geliştirici Ripple’a 1.3 milyar dolar değerinde kayıt dışı menkul kıymet satışı yaptığı gerekçesiyle dava açmıştı.

  Davanın ardından OSL, Beaxy ve CrossTower gibi bazı kripto para borsaları, davanın sonucunu beklemeden XRP'yi liste dışına çıkararak tüm işlemleri durdurmuştu. XRP'nin liste dışına çıkması nedeniyle fiyatı 0,20 dolara kadar gerilemişti.

  Ripple ise savunmasında SEC'in 8 yıldır XRP'nin menkul kıymet olduğuna dair herhangi bir bilgi vermediğini ve 8 yıl sonra gelen bu davanın art niyetli olduğunu düşünüyor.

  Ripple ayrıca, SEC’in Bitcoin ve Ethereum'u menkul kıymet olarak görmediğini hatırlatarak, bunun sebebini belgeleri ile birlikte SEC'den istedi. SEC ise Bitcoin ve Ethereum'un Ripple'dan farklı olduğunu savunarak belge vermeyi reddetti.

  Ripple (XRP) davasında kritik tarih 30 Nisan: İşte davada son durum #1

  DAVA RIPPLE (XRP) LEHİNE DÖNDÜ

  Ripple ve SEC arasında 7 Nisan 2021'de yapılan keşif konferansında ise davanın yönü Ripple lehine döndü. Sulh Ceza Hakimi Sarah Netburn, SEC'in elindeki Bitcoin ve Ethereum belgelerini ibraz etmesini istedi.

  Hakimin bu kararının ardından SEC, daha önce paylaşmayı reddettiği Bitcoin ve Ethereum ile ilgili diğer kurumlarla yaptığı görüşmeleri paylaşmak zorunda kalacak.

  Bu kararın ardından açıklama yapan avukat Matthew Solomon, SEC için artık oyunun bittiğini ve söz konusu belgelerin yayınlanmasıyla birlikte, XRP'nin Bitcoin ve Ethereum'a benzer yönlerinin bulunacağını söyledi.

  Eğer Solomon'un da dediği gibi XRP, Bitcoin ve Ethereum ile aynı tutulursa, menkul kıymet olarak değerlendirilemeyecek. SEC’in menkul kıymet dışındaki varlıkları denetleme yetkisi bulunmadığından, dava kendiliğinden düşmüş olacak.

  Davanın Ripple lehine dönmesiyle sert bir tepki gösteren XRP fiyatı, 1,82 dolar seviyelerine kadar yükselmişti.

  RIPPLE DAVASINDA KRİTİK TARİH 30 NİSAN

  Ripple ve SEC arasında devam eden davada yeni bir gelişme yaşandı. Hem Ripple hem de şirketin iki yöneticisini temsil eden avukat James Filan, mahkemenin 30 Nisan'da yeni bir konferans günü aldığını duyurdu.

  Toplantıda, SEC’in ABD dışı regülatörlerle irtibata geçmesinden ötürü taraflar arasında görüşmeler yapılacak. Avukat, bu toplantının sonucunda hakimin, SEC'in bu hamlelerini yasaklayabileceğini belirtti.

  ripple xrp

  ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC), ortaklarının çoğu ülke dışında olan Ripple ile ilgili belge toplamak için birçok ülkenin regülasyon kurumlarıyla irtibata geçmişti. Ripple ise mahkemeye bunun engellenmesi yönünde bir talep mektubu yazmıştı.

  30 Nisan günü için alınan toplantı, internet üzerinden yapılacak ve SEC’in Ripple için ABD dışındaki düzenleyici kurumlarla irtibata geçmesini konu alacak.

  Avukat Filan, hakimin SEC’in ABD dışındaki regülatörlerden elde ettiği belgeleri Ripple’a teslim etmesini isteyebileceğini ve bir daha bu kurumlarla irtibata geçmesini yasaklayabileceğini belirtti.

  RIPPLE (XRP) DAVASINDA TARİHLER

  30 Nisan'daki toplantıya ek olarak, SEC’in detaylı açıklaması 14 Mayıs’ta verilecek. Daha sonra savunmanın, SEC’in sunduğu argümanlara yanıt vermesi için 4 Haziran’a kadar vakti olacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir