Euro
9.807
0.7%
Dolar
8.1224
0.42%
Altın
461.06
0.11%
Borsa
1.372
-0.38%
Bitcoin
449.842
-2.79%
14ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 14 C

  Ripple (XRP) davasında SEC köşeye sıkıştı: İşte son durum

  Ripple ve ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında telefonla bir keşif konferansı yapıldı. Konferans sonucunda Ripple, SEC'e karşı ilk zaferini elde etti.
  • Haber Merkezi
  • 07.04.2021 - 11:41
  • Güncelleme : 07.04.2021 - 14:13
  Ripple (XRP) davasında SEC köşeye sıkıştı: İşte son durum

  Ripple tarafından geliştirilen kripto para birimi XRP, son dönemlerde çıkışını sürdürerek yatırımcıların ilgi odağı haline gelmişti.

  ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC), geçtiğimiz yıl aralık ayında XRP’yi menkul kıymet olarak tanımladığını ve geliştirici Ripple’a 1.3 milyar dolar değerinde kayıt dışı menkul kıymet satışı yaptığı gerekçesiyle dava açtığını duyurmuştu.

  Hatta OSL, Beaxy ve CrossTower gibi bazı kripto para borsaları, davanın sonucunu beklemeden XRP'yi liste dışına çıkardı ve tüm işlemlerini durdurdu.

  Ripple (XRP) davasında SEC köşeye sıkıştı: İşte son durum #1

  RIPPLE (XRP) DAVASINDA SON GELİŞMELER

  Ripple, SEC'in 8 yıldır XRP'nin menkul kıymet olduğuna dair herhangi bir bilgi vermediğini söylüyor. Ripple ayrıca, SEC’in Bitcoin ve Ethereum'u menkul kıymet olarak görmediğine vurgu yaparak, bunun sebebini belgeleri ile görmek istedi. SEC ise Bitcoin ve Ethereum'un Ripple'dan farklı olduğunu savundu.

  SEC KÖŞEYE SIKIŞTI

  Ripple ve SEC arasında dün gece yapılan keşif konferansında SEC, iyice köşeye sıkıştı. Sulh Ceza Hakimi Sarah Netburn, SEC'in elindeki Bitcoin ve Ethereum belgelerini ibraz etmesini istedi.

  SEC, bundan sonra Bitcoin ve Ethereum ile ilgili diğer kurumlarla yaptığı görüşmeleri paylaşmak zorunda kalacak. Bu konuşmalara kripto para borsaları veya herhangi bir üçüncü parti ile yapılan görüşmeler de dahil.

  Avukat Matthew Solomon'a göre SEC için artık oyun bitti. Solomon, söz konusu belgelerin yayınlanmasıyla birlikte XRP'nin Bitcoin ve Ethereum'a benzer yönlerinin bulunacağını söylüyor.

  Eğer XRP, Bitcoin ve Ethereum ile aynı tutulursa, menkul kıymet olarak değerlendirilemeyecek. SEC’in menkul kıymet dışındaki varlıkları denetleme yetkisi bulunmadığından dava kendiliğinden düşecek.

  RIPPLE (XRP) DAVASINDA TARİHLER

  Sanıkların açılış savunmaları 12 Nisan’da, SEC’in detaylı açıklaması ise 14 Mayıs’ta verilecek. Daha sonra savunmanın, SEC’in sunduğu argümanlara yanıt vermesi için 4 Haziran’a kadar vakti olacak.

  XRP DURUMA NASIL TEPKİ VERDİ?

  Son gelişmeler yaşanırken sert bir tepki gösteren XRP fiyatı, 1 doların üzerine kadar çıktı ve 1.11 dolarlık direnç seviyesine dayandı. Ardından hafif bir geri çekilme yaşayan XRP, şu anda 0,92 dolardan işlem görüyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir