Euro
15.2730
-0.10%
Dolar
13.5894
0.00%
Altın
793.5920
-0.13%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
493.580
-3.65%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C
  Robot ve samuray ustasının heyecanlı karşılaşması

  Robot ve samuray ustasının heyecanlı karşılaşması

  Samuray ustasının kendi eğittiği robotla ilginç karşılaşması...
  • Haber Merkezi
  • 10.06.2015 - 11:30

  robot

  Dünyanın en keskin kılıçlarından biri olarak bilinen katanayı iyi bir şekilde kullanmak için yıllar harcamak gerekiyor. Kılıç kullanımı konusunda ustalaşmak için ise çok daha uzun zaman ve büyük bir disiplin şart.

  ROBOT KISA SÜREDE ÖĞRENDİ

  Ancak hali hazırda usta olan ve bu alanda 5 dünya şampiyonluğu Machii Isao‘nun yardımıyla kısa sürede üst seviye bir kılıç kullanma yeteneğine sahip olan bu robot, ileride robotların tehlikeli bir hal alabileceğini gösteriyor.

  Robot ve samuray ustasının heyecanlı karşılaşması İZLE

  3D ANALİZ İLE ÖĞRENDİ

  Yaskawa adlı şirket tarafından geliştirilen MOTOMAN isimli robot, ustasından öğrendiği teknikleri başarıyla uyguluyor. Katana ustası Isao’nun 3D olarak analiz edilmesi ile kılıç kullanmayı öğrenen robot, hızlı yapısı ve kusursuz tekniğiyle dikkat çekiyor.

  Şirket tarafından yayınlanan video, tamamen reklam amaçlı olsa da Machii Isao ve MOTOMAN’ın birkaç farklı alanda karşı karşıya geldiği video, oldukça heyecan verici görüntüler barındırıyor. Yalnızca programlandığı hareketleri yaptığı için şimdilik “akıllı” olarak nitelendirmemizin mümkün olmadığı robotun geliştirildiği takdirde ileride çok daha başarılı bir hale gelebileceği düşünülüyor.


  Görüş Bildir