Sahte Instagram'a dikkat

Sahte Instagram'a dikkat

Birçok kullanıcı tarafından kullanılan ve popüler bir uygulama olan Instagram'ın sahte versiyonu yayınlandı.

ANDROİD KULLANICILARI ÜZERİNDEN PARA KAZANIYOR

Mashable'da yer alan habere göre Android kullanıcıları üzerinden para kazanmak için hazırlanan sahte Instagram uygulaması, uygulamayı indirip kullanan kullanıcılardan SMS yoluyla para alıyor.

ÖZEL BİLGİLERİNİZİ ELE GEÇİRİYOR

Bu durum veri koruma şirketi Sophos tarafından ortaya çıkarıldı. Uygulama indirildiği zaman kullanıcının haberi olmadan arka planda çalışarak SMS'ler gönderiyor. Fotoğraf çekip sosyal ağınıza yüklemeye çalışırken uygulama bu işlemi yapıyor ve sahip olduğunuz telefon numaraları gibi özel bilgileriniz çalıyor.

5 MİLYON DEFA İNDİRİLDİ

Şu ana kadar 5 milyon indirme sayısına ulaşan uygulamanın dağıtımı sahte Instagram'ın resmi web sitesi olduğu iddia edilen Rus bir site tarafından yapılıyor.

Bu sahte yazılımdan etkilenmemek için Instagram uygulamasını yetkisi onaylanmış kaynaklardan indirmeniz öneriliyor.

SAHTE INSTAGRAM NASIL AYIRT EDİLİR?

Uygulamayı yazan hacker oluşturduğu sahte ağı daha gerçek kılmak için içerisine birçok fotoğraf yüklemiş. Yani diğer insanların profilleri yerine hazırlanan sahte profiller kullanılmış. Hacker bunu yaparken de hep aynı adamın resimlerini kullanmış.

Birçok profilin içinde bu resmi görebilirsiniz; kullandığınız uygulamanın sahte olup olmadığını anlamak için sağdaki adamı tanımanız yeterli.Sahte Instagram'a dikkat