Samsung Vietnam'a akıllı telefon fabrikası kuracak

SAMSUNG

Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung'un artan talebe yönelik son adımının Asya’nın güney doğusunda yer alan Vietnam’da yeni bir akıllı telefon fabrikası kurmak olduğu ortaya çıktı.

3 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Akıllı telefon fabrikasının Kuzey Vietnam’ın Thai Nyugen ilinde kurulacağı ve söz konusu tesisin yapım bedelinin 3 milyar dolar olacağı belirtiliyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda fiili harcamaların takvimi ve miktarı hakkında Vietnam hükümeti ile görüşmelerin sürdürüldüğü, tesisin kesinlikle kurulacağı vurgulandı.

VİETNAM EKONOMİSİ CANLANACAK

Çinli üreticilerin gittikçe artan pazar payları ile daha güçlü şekilde rekabet edebilmesi için Samsung’un söz konusu tesisinin Vietnam’da kurulacak olması büyük önem taşıyor. Üretim maaliyetlerinin düşmesini beraberinde getirecek tesis, aynı zamanda Vietnam ekonomisine de büyük fayda sağlayacak.

Samsung Vietnam'a akıllı telefon fabrikası kuracak

TEKNOLOJİ ÜRETİMLERİ ARTIYOR

Bir tekstil ülkesi olarak bilinen Vietnam’da teknoloji alanında üretim tesisleri hızla artıyor ve toplamda 8 milyar dolarlık ihracatla 2014’ün tamamlanması, akıllı telefon ve aksesuarlar üzerinden elde edilecek gelirin ise toplam ihracatın yüzde 15’ini oluşturması bekleniyor.