Euro
10.2643
0.88%
Dolar
8.5004
0.96%
Altın
498.85
1.49%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
435.106
-7.70%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C
  SpaceX'den tarihi roket denemesi

  SpaceX'den tarihi roket denemesi

  Amerikalı SpaceX firması ‘Falcon 9’ isimli roketi uzaya gönderdikten sonra hasarsız bir şekilde geri indirmeye çalışacak.
  • 06.01.2015 - 13:20

  space x

  SpaceX firması ‘Falcon 9’ isimli roketi uzaya gönderdikten sonra fırlatıldığı yerde okyanus üzerine kurulan platforma geri indirmeyi deneyecek.

  Florida’nın kuzeyindeki NASA üssünden TSİ 13.20’de fırlatılması beklenen roket Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki 6 astronota malzeme taşıyacak. Bu görevin ardından ise dünyaya geri dönerek güvenli iniş gerçekleştirmeyi deneyecek.

  SpaceX den tarihi roket denemesi #2

  DÜŞMEYE DEĞİL HASARSIZ İNİŞE PROGRAMLI

  Bugüne kadar uzaya fırlatılan roketlerin tamamı, taşıdıkları uzay aracından ayrıldıktan sonra dünyaya düşmek üzere dizayn ediliyordu. Roketler atmosfere girdiğinde yanarak ya da okyanusa çarparak yolculuklarını tamamlıyordu. Böylece roketlerin yapımında harcanan milyonlarca dolar da yanarak kül oluyordu.

  Falcon 9 görevi başarıyla tamamlayıp hasarsız bir iniş gerçekleştirebilirse ’yeniden kullanılabilir roketler’ üretilerek uzay yolcuğunda boş yere harcanan milyonlarca doların önüne geçilecek.

  SpaceX den tarihi roket denemesi #3

  ROKETİN YÜZDE ELLİ ŞANSI VAR

  California merkezli SpaceX firması bu projeyle roket endüstrisinde öncülüğe soyundu ancak görevin başarıyla tamamlanacağı konusunda büyük şüpheler var. Şirketin sahibi milyarder internet girişimcisi Elon Musk önceki açıklamalarında roketin yüzde elli şansı olduğunu belirtse de önceki gün bu açıklamasının oldukça iyimser bir tahmin olduğunu itiraf etti.

  SpaceX den tarihi roket denemesi #4

  DAHA ÖNCEKİ İNİŞ DENEMELERİ

  Şirket daha önce yaptığı iki testle Falcon 9 roketinin suya yumuşak bir iniş yapmasını denedi. Bu testlerde roketin iniş sırasında hızını azaltabildiği ve iniş takımlarının açıldığı görüldü. Testlerin sonunda roketin yan yattığı ve okyanusa çarparak durduğu bu sebeple rokette hasar oluştuğu açıklanmıştı.

  Ayrıca platforma iniş yapmanın suya inmekten çok daha zorlayıcı olduğu biliniyor. Falcon 9 şirketin logosunu taşıyan platforma indirilmeye çalışılacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir