Euro
15.4783
-0.37%
Dolar
13.6909
-0.2%
Altın
784.33
-0.28%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
712.176
-1.14%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  SpaceX'in Mars'a göndermeyi planladığı Starship yine başarısız oldu

  ABD'li uzay ve havacılık şirketi SpaceX'in Mars'a göndermeyi planladığı yeni nesil uzay aracı Starship, 4’üncü uçuş denemesinde de başarısız olarak havada infilak etti.
  • AA
  • 31.03.2021 - 07:59
  • Güncelleme : 31.03.2021 - 09:11
  SpaceX'in Mars'a göndermeyi planladığı Starship yine başarısız oldu

  SpaceX'in 4. yüksek irtifa uçuş denemesini gerçekleştirdiği yeni nesil dev uzay aracı Starship'in prototip roketinin, sisli bir havada gerçekleştirilen fırlatılışından bir süre sonra infilak ettiği anlaşılırken parçalarının kilometrelerce alana yayıldığı kaydedildi.

  SpaceX'e ait YouTube hesabından fırlatma görüntüleri yayınlanan uzay aracıyla, çıktığı 10 kilometre yükseklikten fırlatma platformuna dönüş için alçalmaya başladığı sırada iletişimin kesildiği gözlendi.

  SUNUCU ANONS ETTİ

  SpaceX sunucusu, kısa süre sonra denemenin başarısız olduğunu anons etti.

  Teksas'ın Meksika sınırı yakınındaki deneme platformundan yapılan fırlatmadan 5 dakika 49 saniye sonra infilak eden SN11 adlı uzay aracından önce SpaceX'in yaptığı 3 uçuş denemesi de başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

  SpaceX’in roketi iniş sırasında 4. denemede de infilak etti İZLE

  “ARAÇTAKİ TÜM VERİLERİ KAYBETMİŞ GÖRÜNÜYORUZ”

  Uzay şirketinin kurucusu ve CEO'su Elon Musk'ın diğer araçlardan farklı olarak, Mars'a aynı anda onlarca kişi gönderme hayaliyle geliştirdiği dev boyutlu Startship'in neden patladığı henüz bilinmezken SpaceX mühendisi John Insprucker, roketin uçuş testinin YouTube yayını videosunda, "Araçtaki tüm verileri kaybetmiş görünüyoruz. Ne olduğunu takımdan öğrenmemiz gerekecek." ifadelerini kullandı.

  Starship, ay ve Mars’a gelecekte yapılacak yolculuklarda insan ve 100 ton kargo taşımak üzere geliştirilen ağır kaldırma roketinin bir dizi prototipinden biriydi.

  SpaceX in Mars a göndermeyi planladığı Starship yine başarısız oldu #1

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir