Euro
15.569
0.21%
Dolar
13.7924
0.54%
Altın
788.85
0.29%
Borsa
1.927
0.89%
Bitcoin
706.230
-3.39%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Starlink internet projesi uzaylıların dikkatini çekebilir

  Gürcistanlı bir astrofizik profesörünün hazırladığı yeni makaleye göre Elon Musk'ın Starlink internet hizmeti, uzaylıların gezegenimizi fark etmesini sağlayabilir.
  • Haber Merkezi
  • 24.03.2021 - 17:45
  • Güncelleme : 24.03.2021 - 17:50
  Starlink internet projesi uzaylıların dikkatini çekebilir

  Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX şirketi, dünyanın ulaşılamayan her noktasına internet götürme projesi kapsamında yörüngeye Starlink uydularını fırlatıyor.

  Şu ana kadar yörüngedeki Starlink uydu sayısı 1500'e yaklaşırken, gelecekte binlerce uydu daha fırlatılacak.

  UZAYLILAR BİZİ FARK EDEBİLİR

  Gürcistanlı bir astrofizik profesörünün hazırladığı yeni makaleye göre Starlink, gelecekte uzaylıların gezegeni fark etmesini sağlayabilir.

  Bilim insanları, uzaylıları bulmanın en önemli yolunun onlara ait tekno-imzaları bulmaktan geçtiğini düşünüyor. (Tekno-imza: Herhangi bir gezegende yaşayan bir medeniyete ait teknolojik bir işaret.)

  Diğer yandan bu tekno-imzaların, olası uzaylı medeniyetlerin de Dünya'da yaşayanları keşfetmesini sağlayacağı düşünülüyor.

  starlink

  Tiflis Özgür Üniversitesi'nden astrofizik profesörü Zaza Osmanov, Dünya yörüngesine yerleştirilen Starlink uydurının da bir tekno-imza görevi görebileceğini ve uzaylıların dikkatini çekebileceğini söylüyor.

  Osmanov'a göre Starlink, insan uygarlığının en büyük tekno-imzası olacak. Ancak bu tür yapıların, evrende Dünya'yı gözlemlemekte olan herhangi bir uzaylı teleskobu için görünür hale getirmesi yaklaşık bin yıl alacak.

  BİN YIL SONRA UZAYLILAR BİZİ FARK EDECEK

  Osmanov'a göre insan medeniyeti, bin yıl içinde yaklaşık 260 ışık yılı uzaklıktaki gezegenlerden, büyük teleskoplar aracılığıyla görülebilir hale gelecek.

  Profesöre göre, 100 ışık yılı öteden Dünya'nın gözlemlenebilmesi için uydu sayısının 30 milyara yaklaşması gerekiyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir