Euro
10.7359
-0.1%
Dolar
9.2556
-0.06%
Altın
526.9
0.1%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
578.028
2.69%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Suçluları yakalamak için kameralı top geliştirildi

  Suçlulara yönelik operasyonlarda kullanılmak için 6 kamerası bulunan top geliştirildi.
  • AA
  • 29.06.2015 - 12:42
  Suçluları yakalamak için kameralı top geliştirildi

  Bilim insanları, öğrenci projesi olarak başlanan çalışmanın devamında, üzerinde bulunan kameraları tek bir görüntüde birleştirerek, özellikle güvenlik güçlerinin cep telefonu ve tabletlerine olay yerinin detaylarını gönderen "top" geliştirdi.

  ANLIK FOTOĞRAF GÖNDERİYOR

  Harvard ve Massachusetts Institute of Technology'de temeli atılan "Explorer" isimli topun üzerinde 6 adet kamera ve bu kamerayı destekleyen led ve infrared ışık kaynakları bulunuyor. Kamera, görülmeyen bölgelerden anlık fotoğraf gönderiyor.

  Suçluları yakalamak için kameralı top geliştirildi #1

  6 AYRI KAMERA HER SANİYE 2 KARE ÇEKİYOR

  Topun dış katmanı, kalın kauçuk kaplama ile korunuyor. Top aktif hale getirildiğinde 6 ayrı kameradan her saniye iki kare çekiliyor. Top, çekilen fotoğrafları panoramik şekilde birleştiriyor. Yazılım, yaklaşık 20 metrelik alan içerisinde görüntüleri kablosuz takip ekranına gönderiyor.

  Suçluları yakalamak için kameralı top geliştirildi #2

  SADECE POLİS BASKINLARI İÇİN KULLANILMAYACAK

  Topa yakın gelecekte radyasyon, ısı ve karbonmonoksit gibi sensörlerin eklenmesi planlanıyor. Bu gerçekleştiğinde top sadece polis baskınları için değil, fabrika yangınları, maden faciaları ve benzer olaylar için de kullanılabilecek.

  Haiti'de 2010 yılında meydan gelen deprem sırasında düşünülen ve hayata geçirilmeye başlanan ödüllü "top"un temmuz ayı içerisinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir