Teknolojide bugün ne olmuştu

ses

Fonografi yani ses kayıt cihazı 21 Kasım 1877 yılında Edinson tarafından icat edildiği duyuruldu.

Tam 137 yıl geçti ses kayıt cihazının icat edilmesinden bugüne.. Ünlü Amerikalı bilgin Edinson'un ilk deneylerinde, sesleri tespit için madeni bir silindire sarılı ince kalay bir levha kullanmıştı.

NASIL ÇALIŞIYORDU

Silindir, çevrilen bir kolla, yavaşça ileri geri hareket ediyordu. Silindire karşı konulmuş borumsu bir ağızlıktan kelimeler kuvvetlice söylenince meydana gelen ses titreşimleri ağızlığın önündeki ince ve hassas tablaya çarpar böylece o tablaya iliştirilmiş olan çelik iğne seslerin titreşimine göre kımıldayarak kalay levhada çizgiler meydana getiriyordu. Bu silindirin yeniden hareket ettirilmesi ile de tespit edilmiş sözler, yeniden duyuluyordu.

Teknolojide bugün ne olmuştu

İlk zamanlarda çok basit olan fonograf, daha sonraları geliştirilerek yerini gramofona ve diktafona bırakmıştır.

KULLANILMAYAN ÖZELLİK

Ses kayıt cihazlarının günümüzdeki yerine bakınca ise artık neredeyse çoğu kullanıcı tarafından kullanılmadığını görüyoruz. Akıllı telefonlarda bulunan video kayıt özelliğinin sesleri de kayıt ediyor olması kullanıcılara telefondaki ses kayıt edicinin yerini bile unutturuyor.

Akıllı telefonların özelliklerini düşününce pek akla gelmeyen ses kayıt özelliği yine de teknoloji üreticilerinin vazgeçilmezi olarak çıkan her yeni modelde kullanıcılara sunuluyor.