THY hacklendi

THY hacklendi

Thy.com.tr ve turkishairlines.com gibi sitelere dün saat 17:30 sularından itibaren giriş yapılamadı. Anadolujet'in istesi ise akşam 22:00 gibi ‘hack'lendi. THY müşterileri dün akşam saatlerinden beri siteye ulaşamazken online bilet alma, acenta bilgileri ve firma girişi gibi internet üzerinden yapılan bütün işlemler devre dışı kaldı.

THY 'TEKNİK ARIZA' DEDİ

THY konunun teknik bir arızadan ibaret olduğunu söylerken Anonymous saldırı için bir gün önceden Türk Hava Yolları'na uyarı tweet'i attıklarını belirtti. Geçen temmuz ayında KPSS 'de yaşanan kopya skandalını protesto etmek amacı ile Redhack ile işbirliği yaparak ÖSYM 'nin internet sitesini çökerten grup dün akşam saatlerinde THY saldırıları ile ilgili olarak Radikal 'e özel bir yazılı açıklama gönderdi.

Anonymous Turkey 1 saat içerisinde kendisini imha edebilecek bir düzenek ile oluşturduğu mesajında eylemin geçen aylarda işten çıkarılan THY çalışanları adına yapıldığını bildirdi.

THY hacklendi

Grup açıklamasında, “Havacılık iş koluna grev yasağı getiren kanun teklifinin TBMM 'nin gündemine geleceği haberi üzerine Türk Hava Yolları çalışanları bir günlük iş bırakma eylemi yaptı. Eylem nedeniyle THY'nin 100'den fazla seferi iptal oldu, rötarlar yaşandı. Daha sonra greve katılanlar işten çıkarılması üzerine @unnamed_anarchy arkadaşımız THY internet sitelerini 2 gün süreyle kapattı ve açıklamaya göre 1 milyon lira kadar maddi zarar oldu, fakat bir gelişme olmadı.” diyerek başlıyor. Ardından grup, siteyi ‘hack'lemelerine neden olarak, ‘THY'nin hak mücadelesi veren çalışanlarını işten çıkarması'nı gösteriyorlar. Anonymous eylemin saldırı tipini DDoS (Hedefe yoğun bir biçimde istek göndererek sistemi devre dışı bırakmak) olarak tanımlıyor. Grup daha önce benzer bir yöntem ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek'in kişisel sitesine erişimi engellemişti.

HEDEF THY'YE MADDİ ZARAR VERMEK

Hacker grubu saldırı amaçlarını ise THY'ye maddi zarar vermek olduğunu söylüyor ve, “Hedefimiz THY'nin acenta satış ve diğer tüm online işlemlerini engelleyip maddi zarara uğratmak. Artık olay koptu, işçileri geri alacak gibi görünmeyen Türk Hava Yolları'nı arada bir bu şekilde maddi zarara uğratacağız. Eylemi Twitter 'daki haberci hesabımız olan @AnonsTurkey (Anonymous Turkey)'den takip edebilirsiniz” diyor. Gruba ne zaman siteyi işler hale getireceksiniz sorusunu sorduğumuzda ise Anonymous, “Biz siteyi açmayı düşünmüyoruz” diyor.

HABERİ YANLIŞ İLETEN SİTEYİ DE HACK'LEDİLER

Anonymous Türkiye 'nin dün akşam saatlerinde THY'nin sitesini hacklediği haberi internet sitelerine düştüğü zaman haber.sol.org.tr isimli internet sitesi bir hata yaparak THY'yi Redhack'in ‘hack'lediğini iddia etti. Bu yanlış üzerine grup Sol Haber Portalı'nın internet sitesine erişimi engelledi ve site hatayı düzelteceğini kendilerine söylemeyene kadar erişimin engelli kalacağını söyledi.