Euro
9.9829
0.1%
Dolar
8.4683
0.49%
Altın
484.06
-0.41%
Borsa
1.426
0.11%
Bitcoin
403.484
0.56%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Türk bilim adamının büyük başarısı

  Nuh Gedik, ışığın elektronlar üzerindeki etkisini 3 boyutlu göstermeyi başardı.
  • 10.11.2013 - 08:05
  Türk bilim adamının büyük başarısı

  Türk bilim adamının büyük başarısı #1

  Dünyanın en iyi üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) doçent olarak görev yapan Nuh Gedik ve ekibi, geliştirdikleri çok özel görüntüleme teknolojisi sayesinde, ışığı bir maddenin üzerine göndererek etkilerini görüntülemeyi başardı.

  SCİENCE DERGİSİNDE YAYIMLANDI

  Nuh Gedik çalışmalarına ilişkin şunları söyledi: "Çok hızlı lazer ışıklarını kullanarak ve geliştirdiğimiz üç boyutlu özel çekim yapabilecek bir kamerayla elektronların saniyenin katrilyondaki biri kadar bir zamandaki enerji seviyelerindeki değişmeyi üç boyutlu bir şekilde kaydedebildik."

  Keşiflerinin çok farklı uygulamalarının olabileceğini kaydeden Gedik, sadece ışık kullanılarak, istenilen özelliklerde yeni maddelerin dizayn edilmesinin "gelecekte" mümkün olabileceğini belirtiyor.

  Nuh Gedik, "Normalde, maddelerin özelliklerini değiştirmek için, mesela iletkenden yalıtkana, ışığı geçiren bir maddeden geçirmeyen maddeye dönüştürmek için kimyasal yollarla o maddeyi değiştirmek gerekiyor. Hatta başka bir bileşiğini, bileşimini değiştirmek gerekiyor. Ama bu yöntemle buna hiç gerek kalmadan, hatta maddeye hiç dokunmadan sadece üzerine ışık göndererek, o maddenin enerji seviyelerini değiştirerek özelliğini değiştirmek mümkün" diye konuştu.

  'YAKLAŞIK 5 YILDIR ÇALIŞIYORUZ'

  Projenin ekipmanlarının maliyetinin 1 milyon dolar civarında olduğunu ifade eden Gedik, proje üzerinde yaklaşık 5 yıldır çalıştıklarını söyledi. Nuh Gedik, İstanbul Fen Lisesinde okuduğu yıllarda Türkiye'yi temsilen katıldığı dünya fizik olimpiyatlarında bronz madalya kazanmıştı. Türkiye 7'incisi olarak girdiği Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü´nü 3 yılda birincilikle tamamlayan Gedik, Amerika Birleşik Devletleri'nde geçen yıl doçentlik unvanını aldı. Nuh Gedik, Amerikan Ulusal Bilim Vakfı Kariyer Ödülü de dahil birçok prestijli ödülün sahibi

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir