Euro
15.5784
0.18%
Dolar
13.7519
0.47%
Altın
787.5
0.34%
Borsa
2.048
2.15%
Bitcoin
690.666
-1.12%
13ºC
İstanbul
Güneşli 13 C

  Türkiye Uzay Ajansı ile Ukrayna arasında iş birliği hamlesi

  Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Ukrayna ile uzay alanında önemli iş birliği potansiyeli olduğunu belirterek, iki ülkenin bu sektörde dünyada söz sahibi olabileceklerini söyledi.
  • Haber Merkezi
  • 18.09.2020 - 09:45
  Türkiye Uzay Ajansı ile Ukrayna arasında iş birliği hamlesi

  Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'yle 13 Aralık 2018 tarihinde kurulan Türkiye Uzay Ajansı,  Türkiye'yi uzay teknolojileri alanında bir üst lige çıkarmak için çalışmalar yürütüyor.

  Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Ukrayna’ya yaptığı resmi ziyaret kapsamında resmi temaslarda bulundu.

  Beraberindeki heyet ve Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Güldere ile birlikte Dnipro kentinde ‘Yuzhnoye Design Office’ şirketini ve üretim tesislerini ziyaret eden Yıldırım, başkent Kiev’de Ukrayna Devlet Uzay Ajansı yetkilileri ve Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Endüstrilerinden Sorumlu Bakanı Oleg Uruskiy ile de bir araya geldi.

  Türkiye ile Ukrayna arasında uzay alanında iş birliği gelişiyor - İZLE

  Serdar Hüseyin Yıldırım, Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği konutunda, basın mensuplarına yaptığı ziyareti değerlendirdi.

  İLK ANLAŞMA UKRAYNA İLE YAPILMIŞTI

  Türkiye Uzay Ajansı’nın bir yıldır faaliyette olduğunu, göreve geldiğinde ilk anlaşma imzalanan ülkenin Ukrayna olduğunu ifade eden Yıldırım, ülkedeki temaslarının çok verimli geçtiğini belirtti.

  Yıldırım, “Bu görüşmelerin uzay alanında planladığımız iş birliğinin temeli olacağını ümit ediyoruz. Fırlatma teknolojileri, uydu üretimi ve pazarlama, uzayla ilgili alt sistemlerin geliştirilmesi gibi konularda iş birliği imkanları olduğu gördük.” ifadelerini kullandı.

  Türkiye Uzay Ajansı ile Ukrayna arasında iş birliği hamlesi #1

  Yıldırım, Ukrayna ile Türkiye’nin iş birliği konusunda çok istekli olduklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

  “Ben burada çok ciddi bir potansiyel görüyorum. Bunu gerçekleştirebildiğimiz takdirde iki ülke de bundan kazançlı çıkacaktır.

  Dünyada gelişmekte olan uzay sektöründe hem Ukrayna hem Türkiye söz sahibi olma fırsatını yakalayacaktır.

  "FARKLI ÜLKELER DE İŞ BİRLİĞİNE KATILACAK "

  Bu iş birliğine ikinci ve üçüncü ülkelerin katılması yönünde de çalışmalarımız var. Bildiğiniz gibi bunlar çok büyük bütçeli, ciddi ilmi çalışma isteyen projeler. Dolayısıyla farklı ülkelerin de bu iş birliğine katılması bizi güçlendirecektir.”

  Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım, Ukrayna ziyaretinden şahsen çok memnun kaldığını, ülkede yaptıkları temasların önemli başarılar getireceğine inandığını ifade etti.

  Türkiye Uzay Ajansı ile Ukrayna arasında iş birliği hamlesi #2

  Türkiye Uzay Ajansı ile Ukrayna arasında iş birliği hamlesi #3

  Türkiye Uzay Ajansı ile Ukrayna arasında iş birliği hamlesi #4

  Türkiye Uzay Ajansı ile Ukrayna arasında iş birliği hamlesi #5

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir