Euro
15.4636
0.84%
Dolar
13.6445
1.54%
Altın
795.1510
1.15%
Borsa
1,979.83
-5.08%
Bitcoin
572.029
-0.43%
4ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 4 C
  Türkiye'nin ilk Uzay Sistemleri Merkezi kuruldu

  Türkiye'nin ilk Uzay Sistemleri Merkezi kuruldu

  Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) bünyesinde kurulan Türkiye'nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nin (USET) inşası tamamlandı.
  • 27.11.2014 - 12:20

  uzay-ussu

  Yatırım maliyetleri Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TÜRKSAT AŞ tarafından karşılanan merkezin işletmesi TUSAŞ tarafından yapılacak. Yaklaşık 3 bin 800 metrekarelik merkezde, kütlesi 5 tona kadar olan birden fazla uydunun aynı anda montaj, entegrasyon ve test faaliyetleri gerçekleştirilecek.

  UYDUNUN TESTLERİ BU ÜSTEN YAPILACAK

  Uluslararası uzay projelerine de hizmet verilecek merkezde, ilk olarak Göktürk-1 Uydusunun ileri entegrasyon ve çevresel testleri gerçekleştirilecek. Uydu bu testlerin ardından fırlatma sahasına TUSAŞ'tan gönderilecek.

  Türkiye'nin ilk Uzay Sistemleri Merkezi kuruldu GALERİ

  Türkiye nin ilk Uzay Sistemleri Merkezi kuruldu #2

  DÜNYADA SAYILI SİSTEM

  Türkiye, dünyada az sayıda ülkede bulunan bu tesis sayesinde uzay sistemleri montaj, entegrasyon ve test hizmetleri alanında uluslararası oyuncu konumuna gelecek.

  Merkez, askeri havaalanına doğrudan bağlantısı sayesinde uydunun kara yoluyla taşınması gerekliliğini ortadan kaldıracak, emniyet, maliyet ve risk yönetimi açısından büyük avantaj sağlayacak.

  Türkiye nin ilk Uzay Sistemleri Merkezi kuruldu #3

  USET'TEKİ TEST SİSTEMLERİ

  Merkezdeki uydu testleri, oluşabilecek elektromanyetik etkileşimlerin saptanabilmesi ve uydu üzerindeki ekipmanın elektromanyetik açıdan birbiriyle uyum içinde çalıştığının doğrulanması amacıyla dış ortamdan arındırılmış odada yapılacak.

  Türkiye nin ilk Uzay Sistemleri Merkezi kuruldu #4

  Elektro-dinamik sarsıcılarla gerçekleştirilecek titreşim testlerinde ise fırlatıcının harekete geçmesiyle ortaya çıkan mekanik yüklerin uyduya etkisi gözlemlenecek. Fırlatıcının hareketinden bir süre sonra üzerindeki yakıt tanklarını bırakması, uydunun fırlatıcıdan ayrılması gibi safhalarda ortaya çıkan şok yüklerinin testleri gerçekleştirilecek.

  Türkiye nin ilk Uzay Sistemleri Merkezi kuruldu #5

  GÜNEŞ PANELİ AÇILMA TEST DÜZENEĞİ

  Fırlatılmadan önce güneş panellerinin uzayda doğru bir şekilde açılacağının ve patlayıcı cıvatalardan kaynaklanan şok kuvvetinin uyduya ve güneş panellerine zarar vermeyeceğinin doğrulanması, Güneş Paneli Açılma Test Düzeneği kullanılarak gerçekleştirilecek.

  Türkiye nin ilk Uzay Sistemleri Merkezi kuruldu #6

  Çevresel ve işlevsel testlerden başarıyla çıkan uydu, ancak bu aşamalardan geçtikten sonra fırlatıcıya gönderilmek üzere hazır hale gelecek.

  Türkiye nin ilk Uzay Sistemleri Merkezi kuruldu #7


  Görüş Bildir